1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uzmanından ‘Bonzai’ uyarısı
Uzmanından ‘Bonzai’ uyarısı

Uzmanından ‘Bonzai’ uyarısı

Diyarbakır  Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik, bonzai ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Son zamanlarda gençler arasında sıkça kullanılan sentetik uyuşturucu olan ‘Bonzai’ hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik gençlerin bu zehirde olabildiğince uzak durması gerektiğini savundu.

 ‘Ciddi yan etkileri var’


Bonzai’nin son yıllarda gençler arasında hızla yayıldığını belirten Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik, “Son yıllarda özellikle gençler arasında yayılan, bağımlılık yapan “Bonzai”, “sahte ot”, “K2”, “Jamaika” gibi sokak isimleriyle bilinen sentetik kannabinoid , ciddi yan etkileri ve zararları olan bir uyuşturucu türüdür. Üreticileri tarafından içeriğindeki bileşenler sürekli olarak değiştirildiğinden sentetik kannabinoid olarak piyasada satılan maddelerin farmakolojik profillerinin saptanamıyor olması sağlık sektörü için ciddi tehlike yaratmaktadır. Kullanıcılar tarafından bilinen Bonzai ismi nedeniyle zararsız olduğuna dair oluşturulan yanlış algı sentetik kannabinoidler özellikle gençler arasında kullanımını kolayca popülerleştirmiştir” dedi.
 
‘Ürkütücü boyutlara geliyor’


Bonzai’nin her geçen gün popüleştiğini ve bunun ürkütücü boyutlara geldiğini de belirten Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik “Sentetik kannabinoid (Bonzai) maddesinin her geçen gün popülerleşerek kullanıcı sayısının hızla artması nedeni ile oluşturduğu zararlar daha fazla göz önüne serilmektedir.

Üreticiler sentetik kannnabinoidlerin bileşimlerinin formüllerini sık sık değiştirerek piyasaya farklı türler sürmekte ve ülkelerin bu bileşimlerin içeriğindeki maddeler hakkında yasal düzenlemeler yapmalarının önüne geçmektedir. Sentetik kannabinoidler marihuanadan daha ciddi ve zararlı yan etkileri vardır. Mide bulantıları, kusma, kalp çarpıntıları, tansiyon yükselmesi, aşırı terleme, titreme, ağız kuruluğu, uyuşukluk gibi fiziksel etkilerinin yanı sıra merkezi sinir sistemi üzerine olan zararlar ve bazı sentetik kannabinoid bileşenlerinin kullanımının nöbet, böbrek iflası ve ölüm ile sonuçlanmaktadır” diye konuştu.


‘Kullanım yaşı 15-30 arası’


Türkiye’de bonzai kullanımının 15 ile 30 arasında ve en çok erkeklerde görüldüğünün de altını çizen Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik “Bonzai kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle 15-30 yaş arasında ve daha çok erkeklerde görülmektedir. Bunun arkasında sosyokültürel birçok etken bulunmaktadır. Örneğin ergenlik, büyüme arzusu, yaşanan sosyal veya psikolojik değişiklikler, travmalar, arkadaş ortamı, sınav stresi bunlar arasında sayılabilir” dedi.

Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:
 

Madde kullanan kişilere ailenin yaklaşımı:
 

Çocuğumun madde kullandığını nasıl anlayabilirim?


Davranış olarak okul başarısında düşme, okul devamsızlığı, yeni arkadaşlar edinme, ani duygusal değişimlerin olması, spora, hobilerine ilginin azalması, aile ile geçirilen zamanın azalması, tek başına odada vakit geçirme, daha fazla para harcama, hırsızlık olayları, özbakımına dikkat etmeme veya saç modeli giyim tarzının değişmesi, sinirlilik, saldırganlık, eşyalarında alışılmışın dışında lekeler, koku veya başka işaretlerin olması gibi belirtiler olabilir. Bedensel olarak ise dalgınlık, dikkat eksikliği, uykulu hal, bitkinlik, gözlerde kızarıklık, göz bebeklerinde büyüme veya küçülme, yürümede dengesizlik, konuşmada güçlük veya yavaşlama, kollarda veya vücudun başka bölgelerinde kesi izleri, iştahsızlık, kilo kaybı, uyku değişiklikleri görülebilir. 


Çocuğunuzun madde kullanımından şüpheleniyorsanız öncelikle panik yapmadan madde kullanımı hakkında bilgi edinip çocuğu dikkatle gözlemlemek gerekir. Şüpheleriniz devam ediyorsa uygun bir zaman ve ortamda bunu çocukla konuşabilirsiniz. Eğer anne baba kendini konuşmak için hazır hissetmiyorsa beklemek gerekebilir.

Sorunu konuştuktan sonra çocuk inkar edebilir, bu durumda ısrarcı olup tartışmaya girmek yerine çocuğun hazır olacağı daha uygun zamanlara ertelemek gerekir. Madde kullandığı kesin olarak ortaya çıktıysa önce onun fikri alınmalı, dinlenmelidir. Tedavi gerekliliği konusunda net ve gerekirse ısrarcı olmalıdır. Burada baskıcı ve eleştirel tutumdan ziyade destekleyici  tutum önemlidir. Çocuğu yargılamadan dinleyip yardımcı olmak istendiği açıkça anlatılmalı, ne olursa olsun onun yanında olunacağı söylenmelidir. 
    

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler