1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Uzman memurların hepsi tazminat alacak
Uzman memurların hepsi tazminat alacak

Uzman memurların hepsi tazminat alacak

Anayasa Mahkemesi’nin önceki gün ücret düzenine ilişkin verdiği iptal kararı değişik yorumlara yol açtı. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem konuya ilişkin ayrıntıları köşesine taşıdı:

A+A-

Mahkeme düzenlemeyi şekil yönünden bozduğu için mevcut ödemeler devam edecek. Ancak yeni düzenleme tüm uzmanları kapsayabilir

Anayasa Mahkemesi önceki gün bir Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) iptal etti.Kararnameye göre, ücret ile gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödenmesini düzenliyordu.

Sincan Vergi Dairesi'nde çalışan bir gelir uzmanı ise bu düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'da dava açtı ve konu Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

Mahkeme de bu düzenlemenin KHK ile çıkarılmasını yetki bakımından uygun görmeyerek iptaline karar verdi. Bu kararla, tüm uzmanların bu tazminatları alacağı şeklinde yorumlar yapıldı.Hatta beni de çok sayıda gelir uzmanı okurumuz arayarak, "Bize de bu tazminatlar ödenecek mi" diye sordu.

Ortaya çıkan tabloya göre, Anayasa Mahkemesi her iki kararında ücret ile gösterge ve makam tazminatının, merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolara ödeneceğine hükmeden itiraz konusu kuralların 666 sayılı KHK ile düzenlendiği belirterek, KHK ile doğrudan mali haklarda bir düzenleme yapılamayacağını bildirdi. Bu durumda düzenleme şekil açısından iptal edilmiş oldu.

Yani bu tür mali haklara ilişkin düzenlemenin KHK ile değil yasa ile yapılması gerekiyor.Mahkeme bunu Anayasa'nın 91. maddesine aykırı buldu. Dolayısıyla burada bir eşitlik ilkesine aykırılık kararı çıkmadı. Buna göre, işe alınırken zaten bu tazminatların ödeneceği belirtilen personel dışında paranın tüm uzmanlara verilmesi gibi bir karar çıkmamış oldu.

BİR YIL SONRA YÜRÜRLÜKTE

Tabii burada ince bir ayrıntı var. Yüksek Mahkeme, bu konuda düzenleme yapılması için 1 yıllık bir süre tanıdı.Yani yürürlülük 24 Mayıs 2017'de gerçekleşecek. Bu süre içinde idare yeni bir düzenleme yapmak durumunda. Bu düzenlemenin nasıl olacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Düzenleme belki de tazminatların tüm uzmanlara verilmesi hususunu sağlayabilir.Fakat mevcut duruma bakıldığında bir yıl boyunca şu anki uygulama devam edecek. Dolayısıyla gelir uzmanlarının tamamının bu tazminatları iptal neticesinde alması söz konusu değil.Bu süreyi beklemek gerekiyor. Çıkacak yeni düzenlemenin nasıl olacağını göreceğiz.

HABERE YORUM KAT