1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Üzerinde dua edebileceğimiz bir mezar olsun'
'Üzerinde dua edebileceğimiz bir mezar olsun'

'Üzerinde dua edebileceğimiz bir mezar olsun'

Kayıp yakınları Diyarbakır'da 1995 yılında Kilis'te askerlik yaparken kaçtığı iddia edilen ve kendisinden bir daha haber alınmayan Yavuz Kaynar'ın akıbetini sordu.

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, gözaltına kaybedilen ve "faili meçhul" cinayete kurban giden yakınlarının hesabını sormak amacıyla düzenledikleri eylemin 323'üncüsünü yaptı.
 
"Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganıyla Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen kayıp yakınları, gözaltında kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. "Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar ve bir daha geri dönmedi" pankartının açıldığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Zeytun, faili meçhul cinayetlerin aradan geçen onca yıla rağmen aydınlatılmadığını ve faillerin yargılanmadığını hatırlattı. 
 
Zeytun, 1995 yılında Kilis'te 1. Hudut Taburu'nda askerlik yaparken kaçtığı iddia edilen ve o günden bu yana kendisinden haber alınmayan Yavuz Kaynar'ın kaybediliş öyküsünü anlatan Kaynar'ın kardeşinin yazdığı mektubu okudu. 
 
Kaynar'ın kardeşinin mektubu şu şekilde: "Biz Vanlıyız. Ben o dönemde Antep'te oturuyordum. Kardeşimi her ziyarete gittiğimde bana, 'Komutanım benden nefret ediyor' diyordu. Kendisiyle yine yapmış olduğumuz bir görüşmede bir askerin kardeşimi öldürmeye kalkıştığını anlatmıştı.
 
Kaynar'ın askerliğinin bitmesine 3 ay kala askerin evlerine baskın düzenlediğini belirten "Kardeşimin silahıyla birlikte kaçtığını söyleyip beni gözaltına aldılar. Kardeşimin arkadaşlarıyla görüştüm. Kardeşimin kaybolduğu anda komutanı da izne ayrılmıştı. O dönemde bölgeye yakın bir yerde yakılmış bir ceset bulduk. Cenazeyi teşhis etmek için gittik ama asker bizi tehdit etti ve cenazeyi teşhis ettirmediler. Ben kardeşimin kaçtığına inanmıyorum. 16 yıldır kardeşimden haber almıyorum." 
 
Açıklama ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT