1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uyuşturucuyla mücadele toplantısı
Uyuşturucuyla mücadele toplantısı

Uyuşturucuyla mücadele toplantısı

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'da bir çok kurum ve sivil toplum örgütünün yer aldığı 'Uyuşturucuyla Mücadele Platformu'nun toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, uyuşturucu tacirleri ve kullanıcılarına seslenerek, "Bu işten elde

A+A-

Sümer Park'ta bir araya gelen 'Uyuşturucuyla Mücadele Platformu' üyeleri son yıllarda kentte artan uyuşturucu kullanımı ve satışı sorunlarını masaya yatırdı.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Baro Başkanı Tahir Elçi, İHD Şube Başkanı Raci Bilici ile 48 kurum ve 69 kişinin yer aldığı Uyuşturucuyla Mücadele Platformu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

"BU KENTİN BÜTÜN DİNAMİKLERİ, DUYARLI KESİMLERİ 'BEN DE VARIM' DERSE, MADDE BAĞIMLILIĞI YOK KESİNLİKLE YOK OLACAKTIR"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, uyuşturucuyla mücadele konusunda tüm kesimleri davet ederek, herkesin üzerine düşen sorumluğu yerine getirdiği taktirde bu sorunun minimize olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 'uyuşturucuyla mücadele birimi' oluşturacaklarını dile getiren Eşbaşkan Kışanak, "Bu kentin bütün dinamikleri, duyarlı kesimleri 'ben de varım' derse, madde bağımlılığı yok kesinlikle yok olacaktır. Ben de varım, dersek bu sorunun üstesinden gelmek mümkün olacaktır. Bu nedenle bu platformun oluşturulmasını son derece önemli buluyoruz. Büyükşehir belediyesi olarak, elimizde çok imkan var. Bunun burada açıkça söylemek gerek. İlçe belediyelerimizle birlikte biz yerel yönetimlerin elindeki bütün imkanlarıyla bu sorunu ortadan kaldırmak, minimize etmek için seferber olmak kararlığındayız.

Çalışmaları belediye bünyesinde koordine edecek, bir birim kuracağız. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde madde bağımlığıyla mücadele birimi oluşturacağız. Ama sizler de taktir edersiniz ki, bu çalışma uzmanlık isteyen bir çalışma alanıdır. Bundan dolayı sosyal hizmet uzmanlarından oluşacak bir ekiple bu birimizi en kısa zamanda kuracağız. Güçlü bir şekilde bu çalışmanın bir tarafı olarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için gayret edeceğiz" diye konuştu.

"BU İŞTEN ELDE EDİLEN HER PARA SONUNA KADAR HARAM PARADIR"

Kışanak'ın ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, uyuşturucu tacirlerine sert tepki gösterdi. Uyuşturucudan elde edilen paranın haram olduğunu dikkat çeken Eşbaşkan Anlı, gençlerin geleceği için tüm imkanları seferber edileceğini dile getirdi.

Anlı, “Kent dinamiklerinden, sivil toplum örgütlerinden ve duyarlı kesimlerden uyuşturucuyla mücadele konusunda çok ciddi bir baskı var. Çünkü bu sorunla beraber yaşam ihtimalimiz yok. Ya biz bu sorunu yeneceğiz, ya bu sorun bu kenti gerçekten kemirecek. Bu kent kimliğini, dinamiğini, dinamiğini yitirecektir. Biz geceleri sokağa rahat çıkmak istiyorsak, bu kentte kendi kimliğimizle, kendi özgür talebimizle huzur içerisinde yaşamak istiyorsak, gençlerimizi, çocuklarımızı sağlık bir toplumun parçası haline getirmek istiyorsak, bu konuda karar vermek zorundayız.

Aslında bunun kararı verilmiş ama bu karar nasıl uygulanacağını belirlememiz gerekiyor. Bu açıdan iki çağrım olacak. Birincisi, bu işle iştigal edenlerin, hiçbir sıfat ve kimlik adı altında bu işi yapanlar, bu işten menfaat elde edenleri lanetliyoruz, kınıyoruz. Bu işten elde edilen her para sonuna kadar haram paradır. Kim yapıyor oluyorsa olsun, işin içerisinde kim varsa, kentin bu dinamikleri sonuna kadar bu konunun arkasında olacaktır. Bu açıdan kentimizden elinizi çekin diyoruz, eğer siz elinizi çekmezseniz , bu kentin dinamikleri o elli kırabilecek güçtedir.

Gelecek kuşaklar açısından bir kaybımız yok. Ama bu çatışmalı sürecin yarattığı tahribatı hepimiz yakından görüyoruz. Enerjimizi ve zamanımızı gelecek kuşaklar daha yoğunluklu vermeliyiz. Bu kentin dinamikleri her zaman hazırdır. Maddi ve manevi bütün imkanlarımız seferber edip, tüm gençlerimizin bireysel, kendisini geliştirme kapasitesini sonuna kadar destekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

"SON 4 YILDA BİN 447 KİŞİ HAKKINDA UYUŞTURUCU SUÇUNDA İŞLEM YAPILDI"

Toplantıda konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise, son yıllarda Diyarbakır'da uyuşturucu kullanımı ve satışı suçundan açılan davalarla ilgili bilgi verdi. Elçi, 2010-2014 yılları arasında 8 bin 98'i gencin 594'ünün uyuşturucu suçundan gözaltına alındığını söyledi. Elçi, "Uyuşturucu alım satımı utanç verici bir suçtur. Bu utanç verici suçu lanetliyoruz.

Diyarbakır Barosu'nun Ceza Muhakemesi Kanunu'nun uyarınca yaptığı görevlendirme çerçevesinde uyuşturucu kullanım suçlarıyla ilgili 2010-2014 yılları arasındaki verileri paylaşmak istiyorum. 2010 yılında 156'sı genç 70'i çocuk, 2011 yılında 187'si genç 113'ü çocuk, 2012 yılında 197'si genç 127'si çocuk, 2013 yılında 235'i genç 86'sı çocuk olmak üzere toplamda 898'i genç, 549 çocuk hakkında uyuşturucu kullanımı suçuyla ilgili işlem yapıldı" ifadelerini kullandı.

Toplantı platform üyelerinin bilgi alışverişi ile devam etti.

(ÜN-YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT