1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Uyuşturucu yaşı 8'e indi
Uyuşturucu yaşı 8'e indi

Uyuşturucu yaşı 8'e indi

Yaklaşık 5 yıldan beri oğlunun uyuşturucu kullandığını belirten ve ismini çocuğunun psikolojisinin bozulacağından endişe ettiği için vermek istemeyen M.G. isimli baba, çocuğunun uyuşturucuya 11 yaşında başladığını belirterek, feryadının duyulmasını istedi

A+A-

M.G. isimli esnaf, Silvan'da son 5 yıl içerisinde uyuşturucu haddiden fazla yangınlaştığını ileri sürerek şunları söyledi:

5 yıldır uyuşturucu haddinden fazla yaygınlaştı
Son zamanlarda uyuşturucu kullanma yaşı 8'e inmiştir. Duyarlı olan insanlara bir baba olarak sesimi duyurmak istiyorum. 4-5 yıl önce Silvan'da böyle bir şey yoktu. Son 5 yıldır uyuşturucu haddinden fazla yaygınlaştı. Devletin buna bir çare bulmasını istiyoruz. Bu bir devlet zafiyetidir. Çocuk ve gençler başıboş bırakılmış devlet bunun üzerinde durmuyor. Çocuğum için size ismimi vermek istemedim. Psikolojisi bozulacağından dolayı ve eve gelmemesi endişesiyle ismimin baş harflerinin verilmesini istiyorum. Çocuğum uyuşturucu bataklığında bir babadan öte bütün çocuklar için bu duyarlılığı gösteriyorum. Oğlum 16 yaşında. Ortaokul 3. sınıfta okulu terk etti. Lise 1'de sınıfta kaldı. 2. yılında da sınıfta kalınca bir daha okumak istemedi.

Oğlum uyuşturucuya 11 yaşında başladı. Uyuşturucu kullandığını 3 yıl önce öğrendim. Oğlumun uyuşturucu kullandığını davranışlarından arkadaşlık yaptığı kişilerden anladım. Günde en az 2-3 kez kullanıyor. Babası ve annesi olarak nasihat etmemize, yalvarmamıza rağmen bizi dinlemiyor. Çocuğuma harçlık verdiğim zaman pişman oluyorum. Vermediğim zaman da pişman oluyorum. Vermediğim zaman hırsızlık yapacak diye korkuyorum. Uyuşturucu ticaretinin bazı internet cafeler de yapıldığı kanaatini taşıyorum.

Bu bataklığın kurutulması gerekir
Silvan emniyetine başvurdum. Onlarda bana kaymakamlığa başvurmamı kaymakamlığın çocuğunu tedavi edebileceğini söylediler. Çocuğuma sadece tedavi yetmiyor. Bu bataklığın kurutulması gerekir. Uyuşturucu ticareti yapan torbacıları yakalamalıdırlar. Devlet bunların üzerine gitmezse ne benim çocuğum ne de başkasının çocuğu kurtulabilir. Silvan Emniyeti bunun üzerinde durması gerekir. Örneğin Silvan'da internet yaşı kaçtır. İnternete kaç yaşındaki çocuklar gidebilir. Çocuğum esrar kullanıyor, fakat diğer maddeleri kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Ama kullanacağından çok korkuyorum.        

DİYARİNSESİ.ORG / SİLVAN / BARAN MALGİL

HABERE YORUM KAT