1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uyandırma 24 saat ile 1 hafta sürebilir
Uyandırma 24 saat ile 1 hafta sürebilir

Uyandırma 24 saat ile 1 hafta sürebilir

Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Mutlu Kaya'yı uyandırma süreci başlatıldı.

A+A-
Doktorlarından yapılan açıklamada, uyandırma sürecinin 24 saat ile 1 hafta arasında devam edebileceği belirtildi. Bu arada Mutlu'nun ailesine destek ziyaretleri de sürüyor. Bakan Cevdet Yılmaz ile Diyarbakır Barosu Kaya'yı ziyaret ederek desteklerini bildirdi.
 
 
Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Mutlu Kaya'nın tedavi gördüğü Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Mutlu için uyandırma sürecini başlattıklarını duyurdu.
 
Uyandırma 24 saat ile 1 hafta sürebilir
 
Mutlu'nun genel durumuyla ilgili bir değişikliğin bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Genel durumunda değişiklik yok. Solunum cihazına bağlı olarak takip ediliyor. Sedatif ilaçları kesilerek uyandırma sürecine geçildi. Bu süreç 24 saat ile 1 hafta arasında devam edebiliyor.”
 
Bakan Yılmaz, Kaya'yı Ziyaret Etti
 
Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz, Mutlu Kaya'yı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Hikmet İyem ile görüşen Bakan Yılmaz, Kaya'nın sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Mutlu Kaya'nın Babası Mehmet Kaya ile de görüşen Bakan Yılmaz, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
 
Allah Bir Daha Böyle Hadiseler Yaşatmasın
 
Bakan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Mutlu Kaya'nın şuan uyutulduğunu belirterek, “Pazartesi günü durumu netlik kazanacak. Diyarbakır'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu tür durumlar için gerekli alt yapılar var. Doktorlarımızda çok fedakar şekilde gerekli bütün müdahaleleri yapıyorlar. Gerisi artık hepimizin duasına kalmış durumda. Aile ile görüştük. Faillinin yakalanması bizi bir nebzede olsa tesellidir. Ancak ateş düştüğü yeri yakıyor. Ailesi son derece üzüntülüdür. Sabır temenni ediyoruz. Allah'tan acil şifalar diliyoruz. Bu tür hadiseler acı ama özellikle başka insanların bu tür olmaları gerçekleştirdiği fiiller genç yaşta bir insanın bu durumda olması gerçekten daha da acı. Allah bir daha böyle hadiseler yaşatmasın. Anne, baba kardeşler ve çevresi için bir toplum için acı bir hadise. Bu olaydan herkes gerekli dersleri umarım çıkarır” dedi.
 
Şiddeti Toplumumuzdan Uzaklaştırmamız Lazım
 
 
“Toplum olarak bu konulara çok daha fazla duyarlı olmamız lazım” diyen Bakan Yılmaz, “Şiddeti toplumumuzdan hayatımızdan uzaklaştırmamız lazım. Şiddet kültürüne hep birlikte karşı çıkmamız lazım. Kim ne derdi, ne sorunu varsa. Diyalog ve müzakere içerisinde çözümler aranmalı. İnsanlar şiddete yöneldikleri zaman hem karşı tarafa zarar veriyorlar hem de kendi hayatlarını da aslında bir anlamda harcamış oluyorlar. Tekrar bu tür olayların yaşanmamasını temenni ediyorum. Ailesine başta olmak üzere hepimize geçmiş olsun dileğinde bulunuyorum”
 
Diyarbakır Barosu Mutlu Kaya'nın Ailesine Ziyaret
 
 
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile Baro Yönetim Kurulu üyeleri de, Kaya'nın tedavi altında tutulduğu Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek burada bulunan ailesi ile görüştü. Hastane yetkilileri ve genç kızın ailesinden sağlık durumu hakkında bilgi alındıktan sonra hastane önünde açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Tahir Elçi, olayı kınarken, genç kızın en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diledi. Aldıkları bilgilere göre, Mutlu'nun sağlık durumunda pozitif gelişmelerin kaydedildiğini ifade eden Elçi, Mutlu'nun ailesine geçmiş olsun dileğinde bulundu.
 
 
 “Nedeni ne olursa olsun kadınlarımıza ve kızlarımıza yönelik şiddet ve özellikle de silahlı şiddet karşısında olacağız” diyen Baro Başkanı Elçi, köhne ve kabul edilemez anlayışları toplum olarak reddettiklerini, bu saldırının kadınlara yönelik son saldırı olmasını umduklarını belirterek, “Diyarbakır toplumunun da olayı büyük bir üzüntüyle ve hassasiyetle takip ederek saldırıyı kınadı ve genç kızın sağlığı için duacı oldu” dedi.
 
 
Barodan Hukuki Destek
 
 
Elçi ayrıca; genç sanatçıya yapılan saldırıya ilişkin soruşturma sürecini yakından takip ettiklerini, savcılık makamından aldıkları bilgilere göre; ateş açan (V.E.) adlı asıl failin yakalanarak tutuklandığını, kendisine yardım eden bir kişinin de adli kontrol hükümleri çerçevesinde şimdilik serbest bırakıldığını, suça ilişkin önemli ölçüde delillerin toplandığını ve şüphelinin de suçu itiraf ettiğini belirterek, olayın bütün yönleriyle açıklığa kavuşması ve tüm faillerin cezalandırılması için mağdur aileye Baro olarak hukuki destek sunacaklarını sözlerine ekledi.
 
 
Daha sonra söz alan genç sanatçının babası Mehmet Kaya da; asıl faile yardım eden başka kimselerin de olduğunu, bunların da soruşturulması gerektiğini, Diyarbakır Barosundan hukuki destek istediklerini ve kendilerini bu davada temsil etmeleri gerektiğini ifade ederek Baro Başkanına teşekkür etti.
 
 
 
(Özgür Haber)
 

HABERE YORUM KAT