1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Utanç gizleniyor'
'Utanç gizleniyor'

'Utanç gizleniyor'

Diyarbakır'da üç polisten üç çocuğa cinsel istismar iddiası.

A+A-

BDP Kadın Meclisleri, Diyarbakır'da yaşları 6 ile 10 arasında değişen 3 kardeşin, polis memurları tarafından cinsel istismara uğrandığını savunarak, görev başında olan bu polisler hakkında derhal soruşturma açılmasını ve faillerin tutuklanıp cezalandırılmasını istedi.

"ÇOCUK DÜŞMANI POLİTİKALAR"

BDP Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin doğusunun "çocuk düşmanı politikaların" özel olarak devlet eliyle en fazla uygulandığı bölge olduğu öne sürülerek, "Binlerce çocuğun katledilmesi ve cezaevlerinde çürütülmesinin yanında, taciz, tecavüz, fuhuş ve cinsel istismar Kürt halkının mücadelesini kırmak için özel bir savaş yöntemi olarak uygulanmaktadır. Doğu'da ortaya çıkan neredeyse her taciz ve tecavüz olayı mutlaka devletin ya doğrudan ya da dolaylı olarak faili olduğu olaylardır. Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında devlet memurlarının, özellikle de kolluk güçlerinin yer alması ve bunların cezasız bırakılması, bu konudaki mevcut devlet politikasını açıkça ortaya koymaktadır" denildi.

3 POLİS MEMUR HAKKINDA ŞOK İDDİA

Diyarbakır'da yaşları 6 ile 10 arasında değişen 3 kardeşin, aylarca O.K ve F.B ve soyadı bilinmeyen A. isimli polis memurları tarafından cinsel istismara uğrandığı, şiddet gördüğü ve uyuşturucu kullanmaya zorlandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Olay yargıya intikal etmiş fakat Adli Tıp raporu ve uzman psikolog raporlarına rağmen Diyarbakır Çocuk Savcılığı failleri korumuş ve takipsizlik kararı vermiştir. Bu utanç davasının kamuoyunda yarattığı büyük tepkiye rağmen, devlet yetkililerinden bu konuda herhangi bir açıklamanın yapılmamış olması, faillerin korunmaya devam ettiğinin ve devletin bu aşağılık suçlara destek verdiğinin göstergesidir. Diyarbakır'da yaşanan bu olay, başta kolluk güçleri olmak üzere devlet görevlilerinin karıştığı ve cezasız kaldığı ilk olay değildir. Eğer, bir yıl önce Bingöl'de 16 yaşındaki E.A isimli çocuğa yıllarca cinsel istismarda bulunan 8 uzman serbest bırakılmayıp cezalandırılsaydı belki bugün bu vahşet tekrarlanmayabilirdi. Ama devletin bu suçları onaylaması ve ortağı haline gelmesi, hiçbir ahlak, vicdan ve aklın kabullenemeyeceği vahşettin sürekli tekrarlanmasına neden olmaktadır.

"FAİLLERİN CEZALANDIRILMASI GEREK"

Çocukların bütün yaşamlarını kirli politikalara alet edip, cinsel ve fiziksel şiddet yoluyla yaşamlarını katleden tecavüzcü devlet politikalarına bütün yasal zeminlerde en büyük direnişi sergilemeyi sürdüreceğiz. Diyarbakır halkını ayağa kaldıran bu vahşet için, hala görev başında olan bu polisler hakkında derhal soruşturma açılması ve faillerin tutuklanıp cezalandırılması gerekmektedir. Ama asıl önemlisi, sömürgeci zihniyetin ataerkil zihniyet ile buluşan ve Kürtlere karşı kültürel asimilasyonun bir parçası olarak işleyen bu vahşet politikalarına bir an evvel son verilmedir."

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır'da polisin cinsel istismarına maruz kalan 3 kardeş için İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Yaşları 6 ve 10 arasında değişen 3 kardeşin aylarca polislerin cinsel istismarına maruz kaldığını belirten Tan, olaya ilişkin açılan soruşturmada "takipsizlik" kararı verildiğini belirtti.

Tan, İçişleri Bakanı Ala'nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Bu 3 polisler hakkında tarafınızdan açılan herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır? Açılmış ise bu soruşturmanın sonucu nedir?

-3 küçük kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan bu polislerin görevden alınması ile ilgili herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

-3 polisin çocuklar ile yüzleştirilmesi Emniyet tarafından engellenmiştir. Bu yüzleştirmenin yapılmamasının gerekçeleri nelerdir? Yüzleştirme yapılacak mıdır?"Tan, bu konuda meclis araştırması açılmasını da istedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT