1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Utanç fotoğrafı
Utanç fotoğrafı

Utanç fotoğrafı

DİYARBAKIR –Diyarbakır’daki semt pazarında çekilen bu fotoğraf karesi kentteki sosyo-ekonomik gelirin hangi seviyelerde olduğunu gözler önüne seriyor.

A+A-

Daha önce çöpten yiyecek temin etmeye çalışan yaşlılar ve Suriyeliler biliniyordu. Bağlar semt pazarlarında ise karanlığın çökmesiyle yoksul aileler, tezgâhlarda topladıkları atık sebze ve meyveleri evlerine götürüyor. Semt pazarında atık sebze ve meyveleri toplamak için adeta birbiriyle kapışan kadın ve çocukların durumunu gösteren bu kareler, yürekleri burktu.

Belediyeler ve birçok hayır kurumunun her ay açlık sınırında yüzlerce dar gelirlinin gıda ihtiyacını karşılarken, Diyarbakır’da semt pazarında topladıkları atık sebze ve meyveleri evlerine götüren kadınlara her gün yenileri ekleniyor.

Suriyeli sığınmacıların yanı sıra dar gelirli kadınlar, tezgâhlar toplanıldığı sırada atık sebze-meyveleri adeta kapışıyor. Esnafların geride bıraktığı dökülen, ezik ve darbeli sebzeler arasında iyileri seçmeye çalışan kadınlar, topladıkları meyve ve sebzeleri sofralarına götürmeye mecbur olduklarını söylüyor. Atık sebze ve meyveleri toplayan kadın ve çocuklar, fotoğraflarının çekilmesini istemezken, Diyarbakır’da sosyo-ekonomik gelirin hangi seviyelerde olduğunu gözler önüne seriyor.

KALANLAR DARGELİRLİLERE

Semt pazarı esnafları, karanlık çökünce dar gelirlilerin gözlerinin tezgâhlarda kalan sebze-meyve de olduğunu belirterek, “Çöpe atılacak sebze ve meyveleri herhangi bir ücret talep etmeden dar gelirli kadın ve çocuklara veriyoruz. Onların durumları iç acıtıcı, yoksul insanlar paraları olsa neden iyisini güzeline almasınlar. Alamıyorlar, bu durum bizleri de üzüyor ancak elimizden gelen tek şey budur. Çünkü bizde karın tokluğuna çalışıyoruz, kimi zaman yevmiyemiz çıkıyor kimi zaman kafa kafaya kimi zamanda zarar ediyoruz, yapacak bir şey yok” dediler. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT