1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Utanç Duvarı’ndan kimsenin haberi yok
Utanç Duvarı’ndan kimsenin haberi yok

Utanç Duvarı’ndan kimsenin haberi yok

Diyarbakır’da tarihi Sur’ların burçlarının boşluk olan bölümleri, beton kalıplarla kapatılıyor.

A+A-

 21. Yüzyıl’da şehir içine örülmüş utanç duvarı gibi duran blokların kimin tarafından ve hangi izinle konulduğu ise belirsiz.

Belediye konunun muhatabının Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu olduğunu söylüyor. Koruma Kurulu ile İl kültür Turizm Müdürlüğü’nü adres gösteriyor. Müdürlük ise konuyla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını dile getiriyor. Bu kaotik ve sahipsiz durumda bloklar kentin bağrına yerleştiriliyor. Buradaki çalışmanın ardından Şeyh Said Meydanı ve Tek Beden tarafındaki kırık olan bölümler ise Mardin Kapı bölgesindeki Sur’daki boşlukların beton bloklarla kapatılacağı belirtiliyor.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı, önceki gün Gazi caddesi ile bazı sokaklarda kaldırılmasıyla biraz gevşetilirken, ilçede de ekonomik nabız yeniden atmaya başladı. Ancak dün kimsenin haberi olmadan tarihi Sur’lar ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Dağkapı Meydanı’nda, bir süre önce mescit haline dönüştürülen 85, numaralı burç ile arasındaki Sur duvarlarının uzun yıllar önce yıkıldığı 84 numaralı burç arasına, vinçler eşliğinde beton bariyerler konulduğu görüldü.

Bu arada söz konusu çalışmanın Sur ilçesindeki güvenlik önlemleri çerçevesinde 5 yeni karakolun kurulmasına karar verilmesi ile ilgili çalışmaların bir devamı olduğu belirtildi. 3 metreden fazla yüksekliğinde bulunan beton perde bloklar ilk olarak Dağkapı Meydan’ında 84 ve 85’inci burçlar arasına örülmeye başlandı.

Üç ayrı yerdeki kırıklarda kapatılacak

Beton blok işinde çalışan işçiler, buradaki çalışmanın ardından, Şeyh Said Meydanı ve Tek Beden tarafındaki kırık olan bölümler ile Mardin Kapı bölgesindeki kırık bölgenin de bu şekilde kapatılacağını söylediler.

Kimsenin haberi yok

Konuyla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Alan Yönetimi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Daire Başkanı Nevin Soyukaya, böylesi bir çalışma yapılması için Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine konuyla ilgili bir izin verip vermediklerini sorduğumuz Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkilileri ise sorular için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü adres gösterdi. Ancak İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili bir bilgilerinin olmadığını söyleyip, konunun muhatabının Koruma Kurulu olduğunu söyleyerek, sorumuzu yanıtsız bıraktı. Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyit Narin de konuyla ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Hani söz vermişti?

Bu arada bir hatırlatma. Yer İstanbul Haliç Kongre Merkezi, tarih 1 Haziran 2011. Dönemin AKP Genel Başkanı ve Başbakanı, şimdinin ise Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Hazır Hedef 2023" sloganıyla 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak seçim vaadlerini anlatarak İstanbul ve İzmir ile birlikte Diyarbakır projelerini de sıralıyor. Dönemin AKP Genel Başkanı ve Başbakanı Erdoğan animasyonlar eşliğinde vaatlerini sunuyor:

Sur içine eskiden olduğu gibi iki kapıdan girilecekmiş!

 “Diyarbakır için ilk projemiz, Suriçi yenileme projesi. 5 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır’ın tarihi surları iki yerden yıkılmış durumda. Bu iki yerde onarım yapacak, Suriçi'ne, o eski zamanlarda olduğu gibi bugün de yine kapılardan girilmesini sağlayacağız. Suriçi'ndeki 500 civarında sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz. Suriçi'ni, burada yaşayan hiç kimseyi mağdur etmeden, kimsenin hakkına halel getirmeden, çirkin yapılaşmadan ve çirkin görüntüden kurtarıyoruz. Suriçi'ni, burada yaşayan hiç kimseyi mağdur etmeden, kimsenin hakkına halel getirmeden, çirkin yapılaşmadan ve çirkin görüntüden kurtarıyoruz. Yeni çehresiyle Suriçi, tarihi eserlerin görünür hale geldiği, tarihin gelecekle kucaklaştığı, dünyadan birçok insanın görmek için can atacağı bir manzaraya kavuşacak”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT