1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üstgeçitlere asansör yerine rampa
Üstgeçitlere asansör yerine rampa

Üstgeçitlere asansör yerine rampa

Diyarbakır'a farklı bir görünüm kazandıran Şanlıurfa Bulvarı üzerinde yapılan üstgeçitlere asansör yerine imar izni çıkarsa rampa yapılacak.

A+A-
Diyarbakır, gördüğü hizmetle her geçen gün daha yaşanılabilir bir kent haline geliyor. Şehrin fiziksel yapısını ilgilendiren çalışmalar yapıldığı gibi toplumdaki her kesimin yaşamını kolaylaştıran çalışmalar da yapılıyor. 50 yıl sonrasını öngörecek şekilde yapılan hizmetler, toplumun takdirini topluyor.
 
Kentin değişik yerlerine yapılan üstgeçitlerdeki asansörlerin randıman vermediği ve başka amaçlar için kullanıldığını ve içinde bulunduğu durum, yeni yapılan üstgeçitleri gündeme getirdi. Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olan Şanlıurfa Bulvarında yapılan üstgeçitlerin geleceğini Bölge Müdürü Şamil Gülen'e sorduk. Gülen, "Şanlıurfa Bulvarındaki üstgeçitlere asansör yerine rampa yapılacak" dedi.
 
Diyarbakır'a farklı bir görünüm kazandıran Şanlıurfa Bulvarı üzerinde yapılan üstgeçitlere engelli, yaşlı, hasta, hamile ve bebekli şahısların kullanabileceği asansör yerine rampa yapılacak. Karayolları 9. Bölge Müdürü Şamil Gülen, Yapılan üstgeçitlere rampa yapılması için belediyeden imar iznin çıkmasını bekliyoruz. İmar izni çıkarsa yapılan üstgeçitlere en kısa zamanda rampa yapacağız" dedi.
 
ÜSTGEÇİTLERDEN METRO DURAĞINA GİDİLECEK
 
Diyarbakır şehir merkezinde yapılan duble ve geniş yolları, hafif raylı metro sistemine göre revize ettiklerini söyleyen Gülen, yaptıkları planın ileride yaya sirkülasyonun yaşanmaması için olduğunu ifade etti. Gülen, "Yaptığımız yolları, metro sistemine göre yapıyoruz. Şu anda yaptığımız üst geçitler ileri de metro durakları olacak. Yolcular üstgeçitten orta refüjdeki metro durağına gidecek şekilde yaptık" dedi.
 
ENGELİLER İÇİN RAMPA
 
Bölge Müdürü Şamil Gülen, üstgeçitler yapılırken engelli vatandaşları unutmadıklarını söyledi. Gülen, "Genel Müdürlüğümüz, yapılan üstgeçitlerde asansör yerine rampa yapmayı tercih ediyor. Avrupa kriterlerinde asansör ve rampa var. Biz, rampa yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü asansörün hem sürekli denetlenmesi gerekiyor hem de asansörlerle ilgilenecek kadar elemanımız yok. Bu nedenle rampa yapmayı tercih ediyoruz" dedi.
 
RAMPA İÇİN İMAR İZNİ GEREKİYOR
 
Gülen, "Üstgeçitler yapılırken bir taraf yayaların kullanacağı merdivenin ve bir tarafında da engelliler için rampa yapılması için ayarladık. Rampanın yüzde 6 eğiminde olması gerekiyor. Bu nedenle de rampanın kurulacağı yerin imara açılıp kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyor. Rampanın kurulacağı araziye imar izni çıkarsa üst geçitlere hemen rampa yapabiliriz. Bu konuda maddi ve manevi bir sıkıntımız yok. Ama asansöre karşıyız. Belediye de asansöre karşıdır" dedi. 

HABERE YORUM KAT