1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üstad asrımızın en büyük Mustazafıdır
Üstad asrımızın en büyük Mustazafıdır

Üstad asrımızın en büyük Mustazafıdır

Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde faaliyet yürüten Ümmet Der, "Dünya Mustazaflar Haftası" nedeniyle bir program düzenledi.

A+A-

Her yıl 16-23 Mart tarihleri arasında kutlanan "Dünya Mustazaflar Haftası" etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'ın Silvan (Farqin) ilçesinde Ümmet Der tarafından bir program düzenlendi. Programda Doğruhaber Gazetesi yazarı Özkan Yaman bir konuşma yaptı.

Yaman konuşmasında birkaç sınıf Mustazaf insanların olduğunu ifade ederek şöyle konuştu, "Birincisi zayıflar, yoksun bırakılmış olanlar; fakat neyden yoksun bırakıldıkları, hangi yönden zayıf bırakıldıklarının farkında değildirler. Haklarını bilmediklerini, nasıl muhtaç olduklarını, nasıl fakir olduklarının farkında bile değildirler. Köleliği benimsemişler. Firavun halkını köleliğe alıştırmış ve halkı bunu benimsemiş bir durumdayken Hz. Musa onları kurtarmaya geldiğinde kendi hallerinden memnun olduklarını söylemişler.

İkinci sınıf ise fakir çaresiz ve kendi durumdan rahatsız olan fakat mazeret üreten kesimdir.Diğer sınıf ise Peygamberlerin ve Sahabelerin içinde bulunduğu sınıftır. Bu sınıf her türlü hakları elinden alınmış, ama ellerine geçen her fırsatı zalime karşı kullanan ve hiçbir imkânsızlığı kabul etmeyen sınıftır."

Asrın en büyük mustazafı olarak Üstad Bediüzzaman'ı işaret eden Yaman, ömrünün yoksulluk, fakirlik ve esaret zindanlarda geçmesine rağmen asla ve asla kendisini çaresiz olarak görmediğini, sürekli olarak rabbi ile irtibatta olduğunu söyledi.Program Ortadoğu ülkelerinde zulme uğrayan mustazaf milletlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ve yapılan ikramların ardında sona erdi.

 

(Yusuf Batı - İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT