1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üst geçit için bin imza toplandı
Üst geçit için bin imza toplandı

Üst geçit için bin imza toplandı

Geçtiğimiz günlerde Silvan’da yerel yayın yapan bir gazetede ‘Silvan'da Üst Geçit Talebi’ başlığıyla yayınlanan haber üzerine Muhtarlar Derneği harekete geçerek üst geçit talebi için öğrencilerden bin imza topladı.

A+A-

Dernek toplanan bin imza ile Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ile üst geçit için görüşmelere başladı.Silvan’ın Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan Malabadi Anadolu Lisesi ve Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi kavşağında bulunan yolda öğrencilerin üst geçit talep edildi.
 
Daha sonra üst geçit talebi için harekete geçen Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş bin öğrenciden imza toplayıp Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ile görüşmelere başladı. Kale Mahallesi Muhtarı ve Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Ateş, “Geçtiğimiz günlerde Mezopotamya Gazetesinde gördüğüm haber sonrası bir şeyler yapmak istedim. Haberi gördükten sonra Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan okulların idareleri ile görüştüm daha sonra belirtilen yol üzerinde yaklaşık 5000 öğrencinin okullarına gidip geldiğini öğrendim.

 

Malabadi Anadolu Lisesi ve Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'nin toplamda 4000 civarında öğrencisi bulunmakta bu okulların yanı sıra aynı güzergahta hem dershaneler hem de özel okullar bulunmakta. Böyle önemli bir talebi yapabilmek için öğrencilerimizden 1000 imza toplayarak bu imzaları Karayolları 9. Bölge Müdürlüğüne ilettim. Burada Bölge Müdür Yardımcısı İrfan Aksu ile yaptığımız görüşmelerde olumlu yanıtlar aldım. Kendileri bu talebimizi geri çevirmeyeceklerini ve imkanlar dahilinde üst geçitlerin yapılacağını belirtti.

 

Üst geçitler yapılırsa öncelik olarak Malabadi Anadolu Lisesi kavşağına yapılacak, daha sonra diğer üst geçitler Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ve Silvan İlköğretim okulu kavşağında yapılacak. Bizim amacımız öğrencilerimizin bu talebini yerine getirmek, gazetede bu haberi görünce öğrenciler için bir şeyler yapmak istedim her gün binlerce öğrenci bu yolu kullanıyor ve bu yol ana yol araçlar buradan son sürat geçiyor yani büyük bir kaza olmadan bu tehlikeyi ortadan kaldırmamız gerek” dedi.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT