1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üroloji personeline taş hastalığı eğitimi
Üroloji personeline taş hastalığı eğitimi

Üroloji personeline taş hastalığı eğitimi

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Hastaneleri Üroloji Anabilim Dalı'nda böbrek hastalarının tedavisi ve şikayetlerini anlayabilmek, tedavilerini hızlı bir şekilde planlamak ve tedavi şemasını belirlemek amacıyla seminer düzenlendi.

A+A-
Üroloji klinik ve polikliniklerinde görev yapan asistan, hemşire ve diğer personellerin katıldığı seminerde sunum yapan Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Onur Dede, böbrek taşının toplumda sık görülen bir durum olduğuna dikkat çekti.
 
Dede, “Hastalar şiddetli yan ağrısı ile hastaneye başvuruda bulunurlar ve ağrı nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşarlar. Bugün bu hastalarımızın tedavisini anlatarak hastaların şikayetlerini anlayabilmek ve hızlı tedavisini planlamak için tedavi şeması belirleyeceğiz” dedi.
 
Böbrekler tarafından kandan süzülen vücut için gereksiz fazla sıvı idrar şeklinde atılırken beraberinde atılan bazı katı maddelerin bazen idrar yollarının içinde çökerek böbrek taşlarını oluşturduğunu kaydeden Dede, “İdrarı oluşturan suyun az, beraberinde atılan maddelerin fazla olması yanında idrar içinde bulunan taş oluşumunu engelleyici bazı maddelerin azlığı da farklı kristallerin idrarda çökmesine neden olur.
 
Çok değişik sayı, büyüklük ve yapıda taşlar görülmektedir. Taşların büyük bir kısmı kalsiyum içerikli olmasına rağmen çoğu zaman idrar içindeki kalsiyum ve diğer bazı kimyasalların düzeyleri normal sınırlardadır. Aşırı eksersiz yapan, sıcak iklimlerde yaşayan, sıcak ortamlarda çalışmak zorunda olan kişiler daha çok terleme ile sıvı kaybettiklerinden idrar miktarları azalır. Konsantre hale gelen idrar içinde taşların oluşma olasılığı çok yükselir.
 
Kalsiyum, oksalat, ürat, sistin gibi kimyasalların idrarda aşırı düzeylerde bulunması taş oluşumunu kolaylaştırır. İdrar yollarında enfeksiyon varlığında, normal yapıda olmayan böbreklerde ve ailesinde taş hastalığı öyküsü olanlarda taş oluşumu daha fazla görülür. Ayrıca, kullanılmakta olan mide asidini azaltıcı ilaçlar,kalsiyum, D vitamini, C vitamini, kortizon, bazı antibiyotik ve idrar söktürücü ilaçlar da taş oluşumuna zemin hazırlayabilir” diye konuştu.
 
Bazı böbrek taşı hastalığının bol su, sıvı alımı ve hareketle tedavi edildiğini kaydeden Dede, “Bir kısım taşlara ilaç tedavisi verilmektedir. Özellikle taşların daha rahat düşmesini sağlayacak üreter kanallarını genişleten ilaçlar verilebilir. Bir kısım taşları da ne sıvı tedavisi, ne ilaç tedavisi düşürebilmektedir. Bu durumda mutlaka ameliyat önerilmektedir” şeklinde konuştu.
 
(YRT-ÖK-Y)
 

HABERE YORUM KAT