1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Urfalılar alamadı Diyarbakır kaptı
Urfalılar alamadı Diyarbakır kaptı

Urfalılar alamadı Diyarbakır kaptı

Şanlıurfa'nın Elektrik Dağıtım Şirketi DEDAŞ geçtiğimiz aylarda özelleşti.

A+A-

1996 yılında DEDAŞ'ı almak için kurulan ve aralarında Urfalı işadamlarının bulunduğu ŞUREDAŞ 2003 yılında şirketi alamayınca dağıldı. Urfa'nın 672 ortaklı tek firması olan ŞUREDAŞ ihaleyi kazanmasına rağmen DEDAŞ'ı alamadı. O günlerde dedikodular çoktu ama dönemin Ticaret Odası başkanı hukuk mücadelesine girmek istemediğinden alamadığı dillendirildi.

Yıllardır %80 kaçak oranıyla Türkiye'nin üstünde kambur olan DEDAŞ'a bu kez Erzurum ve Diyarbakır ortaklı Eksim Holding talip oldu. Enerji sektöründe deneyimli olan şirket Doğalgaz ithalatı, Hidroelektrik santralleri, Rüzgar elektrik santralleri ve Elektrik toptan satışı yapmakta.

Toplam 1 milyon 200 bin abonesi bulunan DEDAŞ'ı satın alan Eksim Holding'i Şanlıurfa kara kara düşündürüyor.

404 bin abonesi ile %40 müşterisi bulunan DEDAŞ, Şanlıurfa'da ki kaçak kayıp oranını düşürmek için bir kampanya başlattı.

Kampanya'da faizi silen DEDAŞ en çok borcu olan çiftçiye de büyük indirimler sağladı. Geçen ay beklenen talebi görmeyen DEDAŞ kampanyayı Ağustos ayı sonuna kadar da uzattı.

Yaklaşık 300 bin müşterisiyle uzlaşmak isteyen Şanlıurfa DEDAŞ, Urfalıların bu kampanyaya rağbet etmediğini dile getirdi.

Bugüne kadar 20 bine yakın abonenin kampanyaya başvurduğunu aktaran DEDAŞ yetkilileri, “Bu bölgede yıllarca kimse elektriğe para ödememiş. Ama bu bir kul hakkı. Şirketimiz alacakları tahsil etmek için bir kampanya başlattı. Herkesin bu kampanyadan faydalanmasını istiyoruz.” diye konuştu.

YILLARCA HER İSTEYENE ŞEBEKE ÇEKİLMİŞ

Yıllarca her isteyene elektrik şebekesi çekildiğini vurgulayan DEDAŞ yetkilileri, “Geçen yıl sadece Şanlıurfa'da İstanbul'un Anadolu yakasına verilen kadar elektrik sarfiyatı olmuş. Ama abonelerden gelen para komik rakamlar. Viranşehir'e milletvekillerinin ısrarıyla 2 ayrı hat çekildi. Ama hiç kullanılmadı. Siverek tarafında ise vatandaş elektriksiz. Yıllarca bunun gibi plansız programsız hatlar var. Bir yandan tahsilat yaparken diğer yandan da bu hatların planlarını yapacağız.” dedi.

HABERE YORUM KAT