1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Urfa kapı kendi haline bırakıldı
Urfa kapı kendi haline bırakıldı

Urfa kapı kendi haline bırakıldı

Diyarbakır'ın en önemli tarihi varlıklarından biri olan Surların Urfakapı kısmındaki metal kapının bir süre önce düşmesi nedeniyle trafiğe kapatılan yol, hala ulaşıma açılmadı.

A+A-
Yıllardır trafiğe kapalı tutulan kapıda, halen herhangi bir çalışmanın yapılmaması tepkilere neden olurken, Dermanbaba Lakaplı Yılmaz Acu'da bir an önce yetkilileri göreve davet etti.
 
Hayırseverliğiyle Diyarbakır'da nam yapan Dermanbaba Lakaplı Hayırsever Yılmaz Acu bu kez Diyarbakır'ın tarih ve kültürüne el attı. Surların bakımsızlıktan harabeye döndüğünü belirten Dermanbaba Urfa Kapı'nın onarılması gerektiğini dile getirdi. 
 
Dünya harikası olan surların önemli bir parçası olan Urfakapı'da tam bir 'Rezalet' yaşandığını dile getiren Dermanbaba Yılmaz Acu, “Surlarımız bizim en önemli tarihi varlıklarımızdan biridir. Dünya bizi surlarımızla tanıyor ancak surlarımız hak ettiği değeri görmüyor. Urfa Kapı'daki içler acısı durumu görünce üzüntüden kahroldum. Öğrendiğim kadarıyla metal kapı geçtiğimiz yıllarda bir minibüsün üzerine düşmesi nedeniyle trafiğe kapatılmış.
 
Restorasyon çalışması yapılacakmış ama Yıllardır kimseden herhangi bir ses seda çıkmamış,Düşünebiliyorsunuz bir taş yüzünde yaklaşık 4 yıla yakın bir kapı kapalıdır oysaki mangalda kül bırakmıyorlar bu ayıp nereye kadar gidecek, görevliler nerede?” diye konuştu.
 
NERDE SİYASİLER NERDE DİYARBEKİR SEVDALILARI
 
Konuşmasında siyasilere ve Diyarbekir sevdalılarına seslenen Acu, ''Evliyalar Diyarı olan Tarih kokan Bu güzel Diyarbekirimiz için siyasiler sözde konuşmalarında memleket memleket söylüyorlar. Biz Diyarbakır sevdalısıyız diye sözler söylerler ama biz ortada bir şey görmüyoruz. Bu yol yıllardır kapı trafiğe kapalıdır, sözde memleket sevdalısıdırlar. Kuru kuru kurbanın olayımla olmuyor, bu memlekette ekmek yiyiyorsunuz kariyer elde ediyorsunuz siz ne verdiniz memleket aş verir iş verir ekmek verir şeref verir özde hizmet yok sözde hizmet var diyarbakıra yakışmıyor nerde bu diyarbekir sevdalıları bir kapıyımı trafiğe açamıyorsunuz çok yazık çok düşündürücü" diye konuştu.
 
SURLARIMIZ EN BÜYÜK DEĞERLERİMİZDİR
 
Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu da Surlar'da inceleme yaptığını ve , Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi"nin belgeleri üzerine bir karar aldığını da sözlerine ekleyen Dermanbaba Yılmaz Acu, “Sözde trafiğe kapanan Urfa Kapı yayalar için tehlike saçıyor. Tarih kokan surlar kimin himayesindeyse derhal bu ayıbı kaldırmalıdır.
 
Yol trafiğe kapandı bizde sorun hallolacak diye sevinmeye başladık. Fakat ne onarım var nede ilgilenen var. Bu tarihi eserler, tarihi değerler kimsenin umurunda değil. Turizm açısından çok önemli olan surlar yıkılmaya terk edilmiş durumda.Diyarbakırımıza yakışmıyor, Sözün bittiği yerdeyiz. Artık bizim değil hizmetin konuşması gerekiyor. Yetkililer Bir gün daha beklemeden harekete geçmelidir” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT