1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üreticisinden ‘Kurbanlık’ alımında dikkat edilmesi gereken uyarılar
Üreticisinden ‘Kurbanlık’ alımında dikkat edilmesi gereken uyarılar

Üreticisinden ‘Kurbanlık’ alımında dikkat edilmesi gereken uyarılar

Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası eski Başkanı ve Hayvan Üreticisi Salih Güden, Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte Kurban alış verişinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlarda vatandaşları uyardı.

A+A-

Kurbanlıklarda sadece fiyatın değil, hayvanın sağlıklı olmasının önemli olduğunu belirten Güden, hastalıklı hayvanları bu dönemde piyasaya sürenlerin de olduğunu ve tüketicilerin bu kişilere karşı da dikkatli olması ve güvendikleri üreticilerden hayvan satıp alıp ibadetlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.


Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası eski Başkanı ve Hayvan Üreticisi Salih Güden, Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte Kurban alış verişinde dikkat edilmesi gereken önemli hususları Özgür Haber ile paylaşarak vatandaşları uyardı.
 
“Sadece fiyat değil hayvanın sağlıklı olması da çok önemli”

 

Öncelikle kurbanlık alırken, kurbanlıkların son güne bırakılmaması ve kurban alımında daha önce fiyat konusunda bir kaç yerde araştırılma yapılması gerektiğini hatırlatan Salih Güden, kurban alımında hayvanın sağlıklı olmasına özelikle dikkat edilmesi hatta mümkünse Veteriner hekimden ya da anlayan kişiden yardım alınması gerektiğini vurguladı. Güden, hastalıklı hayvanları bu dönemde piyasaya sürenlerin de olduğunu ve tüketicilerin bu kişilere karşı da dikkatli olması ve güvendikleri üreticilerden hayvan satıp alıp ibadetlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.
 
Hayvanın pasaportu ve nakil belgesine dikkat


Güden, İnternet üzerinde kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar içinse nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade etti.
 
 “Açıklanan hususlara dikkat edin”


Vatandaşlarımızın sadece kurbanlık fiyatı üzerinde durmaması aynı zamanda Kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ve yaşının doldurulmasına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Güden, “Vatandaşlarımız kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeye özen göstermelidir” ifadelerini kullandı.

 

Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası eski Başkanı ve Hayvan Üreticisi Salih Güden, son söz olarak vatandaşların kurbanlık hayvan alırken mağdur olmamaları için açıklanan hususlara dikkat etmelerini istedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler