1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üreticilere ödeme
Üreticilere ödeme

Üreticilere ödeme

Doğal risklerden sigortali bitkisel ürün ve hüyvanları zarar gören çiftçilere TARSİM desteği verildi, Vali Aksoy, "TARSİM'in sunduğu bu fırsatı çok iyi değerlendirmek durumundayız." dedi.

A+A-
Diyarbakır'da doğal risklerden sigortalı bitkisel ürünleri ve hayvanları zarar gören üreticilere Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından ödeme yapıldı.
 
ÜRETİCİLERE DESTEK
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen törende, 2005'te yürürlüğü geçirilen uygulamanın tarımın sürdürülebilir bir konuma gelmesi bakımından devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu belirten Vali Aksoy, şöyle konuştu:
 
"Bir emek, çalışma ve üretim gerçekleştiriyoruz ama çok ciddi bir hasarla karşı karşıya kalabilme riskimiz var. TARSİM, çiftçimizin elinden tutan ve ayakta kalmasını sağlayan önemli bir uygulamadır. TARSİM'in sunduğu bu fırsatı çok iyi değerlendirmek durumundayız."
 
FARKLI İKLİM OLUŞUYOR
 
"Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle de farklı iklim değişikliklerini görebiliyoruz." diyen Vali Aksoy, "Türkiye de son yıllarda görmediğimiz hortumları artık haberlerde görür duruma geldik. Bir önceki görev yerim olan Samsun'da temmuz ayında sel felaketi yaşadık. 15 vatandaşımız yaşamını kaybetti, birçok tarımsal alan zarar gördü. Küresel ısınmanın getirmiş olduğu iklim farklılıklarından en fazla etkilenecek olan da tarım sektörüdür.
 
Çok ciddi bir hasarla karşı karşıya kalma riskimiz var. Bunu gidermek için de TARSİM çok önemli ve çiftçimizin elinden tutan ve onun ayakta kalmasını sağlayan önemli bir uygulama. Bu anlamda tüm üreticilerimizin TARSİM'e başvurmaları onlar için de, ilimiz için de, ülkemiz için de önem arz etmektedir." dedi.
 
10 KİŞİYE SEMBOLİK ÇEK
 
Daha sonra Diyarbakır'da 2014'te doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının zarar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilerden 10 kişiye sembolik çek verildi. Törene Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi A.Ş Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ertan Ataylar ile çok sayıda üretici de katıldı.
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT