1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Üretici ile market arasındaki fiyat farkı 5 kata çıktı'
'Üretici ile market arasındaki fiyat farkı 5 kata çıktı'

'Üretici ile market arasındaki fiyat farkı 5 kata çıktı'

Üretici ve market fiyatları arasındaki farka dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, farkın nisanda da en fazla patateste görüldüğünü belirtti. Bayraktar, fiyatı üreticide 25 kuruşa kadar inen, halde 48 kuruş olan

A+A-

Bayraktar, TZOB Genel Merkezi'nde tarımsal ürünlerin üretici ve market  fiyatlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Üretici ve market fiyatları arasındaki farkın, mart ayında olduğu gibi  nisanda da en fazla patateste görüldüğüne dikkati çeken Bayraktar, patateste  martta yüzde 350 olan fiyat farkının, nisanda yüzde 416,3'e çıktığını belirtti. Bayraktar, fiyatı üreticide 25 kuruşa kadar inen, halde 48 kuruş olan patatesin,  markette 1 lira 29 kuruşa satılmasını ve üretici-market arasındaki fiyat farkının  5,2 kata çıkmasını insafla bağdaştıramadıklarını ifade etti.

Mart ayında üretici-market fiyat farkı en fazla olan ilk 10 üründe  makas ortalama yüzde 274,1 seviyesindeyken, nisanda makasın yüzde 308,4'e  çıktığını belirten Bayraktar, "Bu durum makasın daha da açıldığını, olumsuz yönde  etkilendiğini net bir şekilde ortaya koyuyor.  Bu makas daraltılmalı, üretici  istikrarlı bir gelir elde etmeli, tüketici de makul fiyatlarla tüketebilmelidir."  diye konuştu.

Bayraktar, nisanda market fiyatlarında genel olarak düşüşün hakim olduğuna işaret ederek, fiyatı alınan 33 üründen 6'sının fiyatının değişmediğini,  8'inin fiyatının arttığını ve 19'unun fiyatının ise düştüğünü söyledi. Fiyat  düşüşünün en fazla yüzde 58,8 ile kuru soğanda görüldüğüne dikkati çeken  Bayraktar, bunu yüzde 58,3 ile sivri biber,  yüzde 38,8 ile patlıcan, yüzde 28,9  ile salatalık ve yüzde 24,5 ile patatesin takip ettiğini söyledi.

Markette en fazla fiyat artışının ise  yüzde 9,7 ile limonda  görüldüğünü anlatan Bayraktar, bu artışı yüzde 7,5 ile kuru fasulye,  yüzde 4,1  ile tavuk eti ve yüzde 2,4 ile Antep fıstığının izlediğini kaydetti.

Nisanda üretici fiyatlarında, fiyatı alınan 29 üründen sadece 2'sinde  artış yaşandığını ifade eden Bayraktar, üretici fiyatlarında,14 üründe fiyat  düşüşü olurken, 13 ürünün fiyatında değişim görülmediğini dile getirdi. Fiyatı en  fazla düşen ürünün yüzde 82,1 ile kuru soğan olduğunu vurgulayan Bayraktar, bunu  yüzde 79,8 ile sivri biber,  yüzde 53,9 ile patlıcan,  yüzde 40,9 ile salatalık  ve yüzde 34,2 ile patatesin takip ettiğini bildirdi.

 'SÜT FİYATLARI ARTTI'

Bayraktar, nisanda üreticide fiyatı artan ürünlere bakıldığında dana  etinde yüzde 0,5'lik cüzi artışın dışında fiyatı artan tek ürünün yüzde 2,6 ile  süt olduğunu belirterek, TZOB'un devam eden süt kampanyası ve Et ve Süt Kurumunun  müdahalesinin etkisiyle üretici süt fiyatlarında bir miktar artış görüldüğünü  söyledi.

Martta bazı bölgelerde 70 kuruşa kadar inen üretici süt fiyatlarının  Türkiye ortalamasının 99 kuruş olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Nisanda biraz  da olsa kıpırdaması ve 1 lirayı aşarak  1 lira 2 kuruşa çıkması yeterli olmasa da  umutlandırıcı bir gelişme. Et ve Süt Kurumunun alımları, en azından hedef fiyat  olan 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkıncaya kadar devam etmeli." değerlendirmesinde  bulundu.

'EKONOMİK KAYIP YAKLAŞIK 200 MİLYON dolar'  

Bayraktar, Rusya'nın aldığı yasaklama kararı ve  hava  sıcaklıklarındaki yükselişle hasat edilen ürün miktarının artması sonucunda,  arzdaki artışa bağlı olarak üretici fiyatlarında büyük düşüşler görüldüğünü dile  getirdi. Rusya'ya yapılan tarımsal ürün ihracatının Ocak-Nisan 2016 döneminde  geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 72,6, değer bazında ise yüzde  73,6 azaldığını kaydeden Bayraktar, ihracatta yaşanan bu düşüşün yaklaşık 200  milyon dolarlık kayba neden olduğunu belirtti.

Rusya'ya yapılan kuru soğan ihracatının yaklaşık yarısını yeni hasat  edilen soğanların oluşturduğunu anlatan Bayraktar, "Bu duruma komşu ülkelerde  yaşanan karışıklıklar da eklenince kuru soğan fiyatları kilogramda 1 lira 40  kuruştan, 25 kuruşa kadar inmiş ve dibe vurmuştur. İçinde bulunduğumuz dönemde  hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle Adana'da patates hasadı 10-15 gün  daha erken başlamıştır.  Nevşehir ve Niğde'de depolarda ürün olduğu dönemde bir  taraftan yeni ürünün hasadının başlaması,  komşu ülkelerde yaşanan siyasi  karışıklıkların ihracatımızı olumsuz etkilemesiyle mart sonunda 38 kuruş olan  patates fiyatları, nisan sonunda 25 kuruşa inmiştir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, ambargonun etkilerinin nisan ayıyla birlikte daha da  derinleştiğini ileri sürerek, "Hava sıcaklıkları ve dolayısıyla ürün miktarı  mayısta daha da fazla olacak. Acilen bunun tedbirleri alınmalı, üreticimizin  mağduriyeti giderilmeli, uğradığı kayıp mutlaka telafi edilmelidir. Turizm  sektörüne verilen destek, üreticilerimizden esirgenmemelidir. Önlem alınmazsa,  önümüzdeki aylarda tarla ürünlerinin de piyasaya arz edilmesiyle birlikte sorun  daha da büyüyecektir.  Bir endişemiz de alıcıların Rusya'yı bahane etmesi ve  tarla ürünlerinin fiyatını düşürmesidir.  Fiyatların düşmesi önümüzdeki üretim  sezonunu da olumsuz etkileyecek, üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük bir  tehdit oluşturacaktır." diye konuştu.

'ÇİFTÇİMİZ ENFLASYON MAĞDURU'  

Enflasyon rakamlarının aldıkları verileri doğruladığına işaret eden  Bayraktar, "Çiftçimiz enflasyon mağduru.  Hemen her şeyin fiyatı artarken,  tarımda üretici fiyatlarının gerilemesi de bunun açık bir göstergesidir." dedi.

Bayraktar, iç piyasada üretici fiyatlarının düşmesinin önlenmesi ve  üretimin devamının sağlanması için kamu kurumları, askeri birlikler, okullar,  hastaneler gibi toplu tüketim yerlerinde alımların artırılması gerektiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Üreticilerimizin uğradığı maddi kayıp dekar başına yapılacak doğrudan  ödemelerle telafi edilmeli. Zarar gören üreticilerimizin, devlet ve özel  bankalara borçları faizsiz olarak ertelenmeli. Yeni pazarlar bulunmalı, Ocak-Mart  döneminde tarım ve gıda, ihracatı yüzde 8,3 düşüşle 4,3 milyar dolardan 4 milyar  doların altına indi. Ocak-Mart döneminde tarım ve gıda ithalatında yüzde 12,1  gerileme görüldü ve ithalat 3,2 milyar dolardan 2,8 milyar dolara düştü. En son  Türkiye İhracatçılar Meclisi, tarımda ihracatın nisanda da yüzde 3,4  gerilediğini, Ocak-Nisan dönemindeki ihracat gerilemesinin yüzde 5,5’i bulduğunu  açıkladı.  Üreticilerimizin karşı karşıya kaldığı bu durum, tarafımızdan, Antalya  Ziraat Odaları Başkanlarından oluşan heyetle birlikte Antalya'da Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik'e de aktarıldı."

HABERE YORUM KAT