1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uras,istatistiğin önemine değindi
Uras,istatistiğin önemine değindi

Uras,istatistiğin önemine değindi

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, İstatistik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Bilimsel metotlarla elde edilmiş güvenilir istatistikler olmaksızın, doğru kararlar alınması, kısa veya uzun vadeli planlar

A+A-
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 89. kuruluş yıldönümü ve Türkiye İstatistik Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
 
 
Uras, "İstatistik, geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri, doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmaktır. Bilimsel metotlarla elde edilmiş, güvenilir istatistikler olmaksızın, doğru kararlar alınması, kısa veya uzun vadeli planlar yapılması düşünülemez. Güncel kullanılabilir uluslararası kabul gören istatistik üretmenin temelinde doğru bilgi toplamanın yanında daha "önemlisi" doğru bilgi vermektir. Ölçmeden yönetilemeyeceğinin de bilinmesi gerekir" dedi.
 
 
TÜİK hakkında da bilgi veren Uras, "1926 yılında Başbakanlığa bağlı özel bir kanuni statü ile “Merkezi İstatistik Dairesi” kurulmuş ve böylece günümüz istatistik kurumunun temelleri atılmıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda 1930, 1956, 1962, 1984, 1989 ve 1990 tarihlerinde çıkarılan kanun ve kanun hükmünde kararnameler ile kurumun yapısında ve görevlerinde değişiklikler yapılmıştır. Son olarak 2005 yılında yürürlüğe giren Türkiye İstatistik Kanunu ile kurumumuz Türkiye İstatistik Kurumu adıyla yeniden yapılandırılmıştır" diye konuştu. 
 
 
TÜİK'in bağımsız, tarafız ve güvenilir veriler ürettiğini belirten Uras, "Türkiye'nin resmi istatistik bilgilerini üreten Türkiye İstatistik Kurumu, ülkemizin sürekli olarak gelişme sürecini izleyerek, demokrasiyi tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi için gereken bilgileri bağımsız, tarafsız ve güvenilir olarak üreten önemli bir kuruluş olmuştur. Bu nedenle TÜİK'in ürettiği bilgiler, yayımladığı istatistik ve göstergeler, kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar, karar alıcılar ve araştırıcılar için güvenilir yol göstericilerdir. Bu vesileyle personellerimizin ve tüm istatistikçilerin, istatistik günü kutlu olsun" şeklinde konuştu. 
 
 
(SA-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT