1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı hayatını kaybetti
Ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı hayatını kaybetti

Ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı hayatını kaybetti

Türk sanat müziği sanatçısı Selma Sağbaş hayatını kaybetti. Sağbaş’ın hayatını kaybettiğini meslektaşı sanat müziği sanatçısı Onur Akay duyurdu.

A+A-

Akay, “Billur sesli TRT sanatçısı Selma Sağbaş’ı kaybettik. Cenazesi, 24.02.2016 Çarşamba günü Karşıyaka Mezarlık Camii’nde, ikindi namazını müteakip defnedilecektir. Mekanı cennet olsun.” yazarak sanatçını fotoğrafını paylaştı. Selma Sağbaş kimdir? TRT’de yetişti ve uzun süre Alaeddin Yavaşça ile meşk etti. 

 

TRT İstanbul Radyosu Türk sanat müziği sanatçısı olan Selma Sağbaş, 2001 yılında eşi Reha Sağbaş’ın sanat yönetmenliğini yaptığı Lalezar Topluluğu ile beraber, American Federation Independent Musıc (AFIM) adlı bağımsız bir sanat kuruluşu tarafından, 650 plak arasında “Best Of Word Musıc” ödülünü aldı. Sağbaş, TRT’de yaptığı çok sayıda konser ve televizyon programı ile halkın beğenisini kazandı.

 

Sanatsal Yaşamı:

Gençlik ve Spor Bakanlığı Derneği’nin çalışmalarına katıldı.
Metin Everes, Ali Şenozan, Reha Sağbaş, Cinuçen Tanrıkorur, Alaeddin Yavaşça, Meral Uğurlu ve Serbülent Yasun gibi önemli ses sanatçılarını dinleyerek kendini geliştirdi.
Alaeddin Yavaşca’dan meşk etti.


Aldığı Ödüller:


2001 yılında eşim Reha Sağbaş’ın sanat yönetmenliğini yaptığı, Lalezar Topluluğu ile beraber American Federation Independent Musıc (AFIM) adlı bağımsız bir sanat kuruluşu tarafından 650 plak arasında “Best Of Word Musıc” ödülünü aldı.


Bu CD’ler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluşu 700. yılı münasebetiyle “Prestij eseri” olarak yayımlandı.

Çıkardığı CD ve Özel Çalışmalar:


Yapı Kredi Bankasınca basılan Güldeste dizisi içinde Lem’i Atlı eserleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cinuçen Tanrıkorur bestelerinde Yahya Kemal eserleri, Bosphorus Topluluğu Konser kayıtlarında solist olarak, İstanbul Büyükşehir Kültür A.Ş. tarafından basılan Lalezar Türk Müziği Topluluğunun icra ettiği Osmanlı Türk Müziği Antolojisi adlı çalışmaya solist olarak katıldım.


Cinuçen Tanrıkorur, Marrland, New York Üniversitesi – Eşi Reha Sağbaş ‘la birlikte New England Konservatuarı, Harvard Üniversitesi Müzik Bölümü, The Eda Kuhn Loeb Musıc Library, Learning Performers’ Program, The Office for The Arts at Harvard Radclife University, The Center for Middle Eastern Studies, Inferfaith Center (New York), New York Üniversitesi, College of William and Mary Williamsburg, Jeruselam and the Mediterrenaen Musical Dialogue, Texsas Universitesi ve bunun gibi birçok sanat merkezinde dersler verdim.

 

(Son Dakika Haber)

HABERE YORUM KAT