1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Ünlü karikatürist Bedri Koraman hayatını kaybetti
Ünlü karikatürist Bedri Koraman hayatını kaybetti

Ünlü karikatürist Bedri Koraman hayatını kaybetti

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan ünlü karikatürist Bedri Koraman hayatını kaybetti.

A+A-
Torba Mahallesinde yaşayan 87 yaşındaki karikatürist Bedri Koraman hayatını kaybetti. Bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gören Koraman’ın akşam saatlerinde rahatsızlandığı ve evinde vefat ettiği öğrenildi. 
 
 
BEDRİ KORAMAN KİMDİR?
 
 
928 yılında Bafra’da doğan Bedri Koraman, İlköğrenimini Bafra’da tamamladı. Koraman, Güzel Sanatlar Akademisi’nde Cemal Tollu Atölyesi'nde eğitim gördü. Aynı yıl dergi ressamlığı ve karikatürcülüğe başladı. Babıâli denilen basın dünyasında Türkiye Yayınevi, Vatan, Tasvir, Milliyet, Güneş, Sabah, Mizah, Taş, Karikatür, Gölge, Dolmuş gibi yayın organlarında çalıştı. 1951’de Deve adlı bir mizah dergisi çıkardı. Cici Can, Cemkurt, Tekir Hafiye adlı resimli romanları çizen Koraman, Milliyet, Güneş ve Sabah gazetelerinde “Bedri Koraman’ın Haftalıkları” adı altında tam sayfa renkli karikatürler çizdi.
 
 
Kitap kapakları, film afişleri, kartpostallar, desin anime reklam filmleri yaptı. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını içeren Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, yurtiçinde ve yurtdışında karikatür dalında pek çok ödülün de sahibidir. Yurt içinde ve dışında çeşitli sergi ve yarışmalara katıldı. İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Sarajevo’da özel ödüller kazandı. Spor yazarları Derneği’nin Spor karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı. 
Etiketler :

HABERE YORUM KAT