1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Ünlü doktorun muhteşem kahvaltısı
Ünlü doktorun muhteşem kahvaltısı

Ünlü doktorun muhteşem kahvaltısı

İdeal bir kahvaltıda bulunması gereken en önemli gıdalar...

A+A-

Prof. Mehmet Öz, ailesiyle her sabah yediği kahvaltının tarifini verdi. Özellikle damak zevkinize alternatif önerilerden biri olarak da kabul edebilirsiniz.

Çalışanların da uygulaması kolay olan bu tarife Prof. Öz 5 dakikada hazırlanabildiği için 'sihirli kahvaltı bombası' adını vermiş. Neden çoğu diyet başarısızlıkla sonuçlanır? Günde 100 kalori daha az alırsanız, her ay yarım kilo verirsiniz ve bir etki görmezsiniz.

Bunun nedeni, açlığın metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Aynı zamanda karbonhidrat metabolizmanız da yavaşlar. Dolayısıyla, sonunda elinize bir şeker çubuğu geçirdiğinizde, aldığınız kalori çabucak yağa dönüşür. Stres şişmanlatıyor mu? Göbek yağı (omentum) özellikle stresle artar ve stres hormon alıcıları vardır; dolayısıyla bel ölçünüz, bedensel stresiniz açısından en iyi göstergedir.

 Stres ve bel ölçüsüyle başa çıkmak, büyük ölçüde vücudunuzdaki iltihaplanma seviyeleriyle başa çıkmak demektir. Omega-3 yağ asidi, karaciğerlerimizde iltihaplanmaları önleyen proteinleri (PPAR denir) harekete geçirir ve böylece biyolojimiz obezlikten kaynaklanan iltihaplanmaları gidermede daha etkili olur. Bu, fazla kilolardan kaynaklanan hastalıklardan uzak durmamızı sağlar. Aynı sağlıklı yağlar, açlık hissi uyandıran 'grelin' hormonu saklar.

Yapay yağlar tam aksi etki yapar ve 'nfKB'yi (hücresel seviyede iltihaplanmalar için en önemli etken) uyarır ve çok zararlı bir etki yaratır.

İŞTE iDEAL KAHVALTI...

İşte size hem zinde tutacak hem kilo aldıramayıp vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları almanızı sağlayacak kahvaltı...

2 kişilik, kişi başına 136 kalori

1 kaşık (1/3 fincan) soya proteini

1/2 çorba kaşığı keten tohumu yağı

1/2 fincan donmuş çay üzümü

1 büyük boy muz (veya hangi meyveyi seviyorsanız)

1/2 çorba kaşığı elma suyu konsantresi veya bal

30 gram buzlu su ve eğer isterseniz, vitamin tozları.