1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversiteliler Barış'ın Elçi için yürüdü
Üniversiteliler Barış'ın Elçi için yürüdü

Üniversiteliler Barış'ın Elçi için yürüdü

Dicle Üniversitesi Aydın Erdem Özgür Öğrenci Derneği öğrencileri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini üniversite içinde düzenledikleri yürüyüşle protesto ederek, mücadele sözü verdi.

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Aydın Erdem Özgür Öğrenci Derneği üyesi öğrenciler katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi onun da okuduğu üniversitede düzenledikleri yürüyüşle andı. Eğitim Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, Elçinin fotoğrafının yer aldığı “Öldükçe dirilen, mücadeleyi yükselten bir halk bıraktın arkanda Tahir Elçi” pankartı ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Üniversite içinde düzenlenen yürüyüşün ardından konu ile ilgili açıklama yapıldı.
 
‘Nerde olsa tanırız o kurşun sesini’
 
Öğrenciler adına açıklamayı yapan dernek üyesi Cemil Oruç adlı öğrenci, “28 Kasım günü 517 yıllık Dörtayaklı Minare’nin dibine 49 yıllık ömrüyle Tahir Elçi cansız bedeni düştü. Düşürülmüştü. Kendisinin hiç yabancı olmadığı ’devletin yasal’ mermisi gelip onu da bulmuştu. Yıllardır takipçisi olduğu faili meçhuller davası avukatı iken şimdi ölen oydu. Ve o ve biz nerde olsa tanırız o kurşun sesini. Kürdistan’daki devletin sesidir o kurşun sesi. Zulmün sesidir. Ağlayan analarımızın sesidir. Rüyası bölünen çocukların sesidir. Kürdistan’ın kanla yazılan tarihinin sesidir. JİTEM’in sesidir. Sömürgenin sesidir” dedi.
 
‘Öldürüleceğini biliyordu ama korkmadı’
 
“Tahir Elçi zulme ve ülkemizdeki işgalcilere karşı dimdik durduğu için katledilmiştir” diyen Oruç şunları söyledi: “49 yıllık ömrüne Kürdistan’ın bütün acılarını sığdırmış. Kimi zaman mağdur olarak kimi zaman mazlumun yanında avukat olarak. En son bir televizyon kanalında söylediği ‘PKK terör örgütü değildir’ sözü yüzünden hedef tahtasına oturtulmuş ve başlatılan linç kampanyası kendisi katledilinceye kadar devam etmiştir. Devletin ‘yasal mermisi’ Tahir ağabeyimizin kafasının içindekilere zarar veremez. O yaşadığı gibi öldü. Öldüğü gibi yaşadı. Baskıyı zulmü direnişi mücadeleyi o güzelim ömrüne sığdırdı. Baş eğmedi. ‘JİTEMCİ ağabeylerinizden ve generallerinizden korkmadım sizden mi korkacağım’ diyen Tahir Elçi öldürüleceğini biliyordu ama korkmadı. Üstüne üstüne yürüdü celladın.”
 
Oruç açıklamanın sonunda şunları kaydetti: “25 yıl önce bu üniversitenin sıralarında bir öğrenci olan Tahir ağabeyimize bizimle birlikte mücadele eden Tahir yoldaşımıza, bizi mahkemelerde savunan avukat Tahir’e onun şahsında bütün katledilenlere söz veriyoruz; işgalciler, sömürgeciler, katiller Kürdistan’dan defolup gidinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kanınızın döküldüğü sokaklarda tarihinizi yazacağız. Anınız önünde eğiliyor mücadelemizi yükselteceğimizin sözünü veriyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler