1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversitelerdeki öğrenci olaylarının mahiyeti
Üniversitelerdeki öğrenci olaylarının mahiyeti

Üniversitelerdeki öğrenci olaylarının mahiyeti

Diyarbakır, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, üniversite öğrencileri arasında tartışmalar, kavgalar olmaktadır.

A+A-

Dünya ve Türkiye'deki gelişmeler, Kürdistan'daki siyasi aktörlerin bu gelişmeler doğrultusunda aldıkları tutum nedeniyle Diyarbakır, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, üniversite öğrencileri arasında tartışmalar, kavgalar olmaktadır.

MHP, AKP, CHP, BDP, Hüda-Par bu olayların son bulmasına yardımcı olabilir. Bunların dışında da denetim altında olmayan bazı gruplar da bulunmakla beraber, ekseriyetle MHP, BDP ve Hüda-Par kendilerine yakın gençleri kavgaların dışında tutabilirler.

Yani Ülkücüler, Apocular ve Kürt İslamcılar bu kavgalara destek vermezse; kavga etmek isteyenlerin desteği azalır, marjinal kalırlar ve toplumsal barışı tahrip kabiliyetleri asgari düzeyde kalır.

Barış sürecini sabote etmek isteyen, bu yakınlaşmadan rahatsız olan birden fazla devlet, hareket ve çevre bulunmaktadır. Suriye'de, Türkiye'de savaşım veren taraflar vardır. PKK ve Kürt Hizbullahı'nın İran'dan uzaklaşmasıyla morali bozulan taraflar vardır. PKK ve Hizbullah'ın ileride ittifak yapma ihtimalleri bazılarını ciddi olarak rahatsız etmektedir. Bu olası ittifakın AKP ile belli konularda anlayış birliğine varması da başka bir rahatsızlık konusudur.

Herkes kendi savaşımını vermekte, bunu yaparken de belli kesimlerle ittifak yapmaktadır. Ortadoğu ve Arap-İslam âleminde ciddi bir değişim yaşanmaktadır. Türkiye, Tunus ve Mısır'da İslamcılar, sıkıntılı da olsa iktidardadır. Kürtlerin de bu ittifak içerisinde yer alması ciddi bir durumdur. ABD de bu ittifakı bir yere kadar desteklemektedir.

Türkiye'deki Kemalistler, İran ve başkaları da başka bir blok içerisinde yer almaktadırlar. Hatlar, sınırlar, renkler bazıları açısından tam belirgin değildir. Aynı blok içerisinde yer alan AKP ile Gülen cemaati, eş zamanlı olarak İran'ı terk eden Kürt Hizbullah'ı ile PKK gibi aktörlerin kendi aralarında da çekiştiklerini görüyoruz.

AKP ile Gülen Cemaatinin savaşı tepede, devlet kurumlarında, kadrolaşmada, iktisadi alanda iken; PKK ile Kürt Hizbullah'ının rekabeti Kürdistan'daki içtimai, siyasi zemin üzerinde cereyan etmektedir. Kemalistler ve onların içerdeki, dışarıdaki yandaşları ise AKP-Cemaat, Hizbullah-PKK rekabetinden nemalanmak, AKP hükümetini zayıflatmak için istifade etmek istemektedirler.

İşte bu ve benzeri aktörlerin, planların, rekabetlerin acısı gençlerimizden çıkıyor. Savaş ve rekabetin kurbanı edilen gençlerimiz de tahsil hayatlarını yarıda bırakıp, kavgaya tutuşuyorlar. Kimi yaralanıyor, kimi dağa kaçıyor, kimi de zindanda ömür tüketiyor.

Gençlerin bu yanlışın farkına varması yıllarını alacak ve büyük bedellere mal olacaktır. Ülkücü, Apocu, Hizbullahçı, Solcu veya Kemalist gençlerimize sahip çıkmalıyız. Hepsini bağrımıza basarak, onları sevdiğimizi kendilerine hissettirmeliyiz. Bunu yapacak şahsiyetlere, kurumlara ihtiyaç vardır.

Kirli emelleri için gençleri harcayanların siyasi, dini ve milli anlayışı sakattır, hesapları kirlidir. İslam'ın, Türklüğün, Kürtlüğün veya Solculuğun, Kemalizm'in arkasına sığınarak fiiliyatlarını meşrulaştırmaya çalışanların hesabı İnşallah tutmaz.

 

HABERE YORUM KAT