1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Üniversiteler lokomotif görevini üstlenmelidir"
"Üniversiteler lokomotif görevini üstlenmelidir"

"Üniversiteler lokomotif görevini üstlenmelidir"

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, üniversitelerin her anlamda lokomotif görevini üstlenmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

12 Temmuz'da yapılacak rektörlük seçimi öncesi üniversitedeki öğretim üyelerini ziyaret ederek desteklerini isteyen rektör adayı Çelen, rektör seçilmesi durumunda yapacağı çalışmaları anlattı.

DÜ'nün en genç rektör adayı olan Çelen, "Yaşadığımız modern çağda üniversiteler, zamanın ruhunun gerektirdiği gelişim ve değişimlere zemin hazırlayan, nitelikli bilgi, işgücü ve teknoloji üreten önemli kurumsal lokomotif görevini üstlenmelidir. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra Ar-Ge ve yenilikçilik kapasitesini artırarak kamu, sanayi ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve yönlendirme faaliyetleri yürütmek de üniversitelerin temel görevlerindendir." dedi.

Üniversitelerin eğitim ve öğretim başta olmak üzere, bulundukları bölgelerin ekonomi, sağlık ve kültürel alanda gelişip kalkınmasında da ciddi payı olan kuruluşlar olduğunu belirten Prof. Dr. Çelen, "Yükseköğretim kurumlarımızın misyonlarını tekrar gözden geçirerek kurumsal farklılık ve çeşitliliğe yönelmesine, güçlü yönlerini dikkate alarak odaklaşmasına ve bazı üniversitelerin üniversite olmanın bütüncül yapısından uzaklaşmadan belli alanlarda temayüz etmesine ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir. Üniversitelerin bu işlevlerini yerine getirebilmeleri, yönetici, akademik ve idari kadrolarla öğrencilerin huzur ve güven ortamında çalışmalarıyla mümkündür." şeklinde konuştu.

DÜ'nün huzur ve güven içerisinde ihtisaslaşmış kampüsleri ile klasik şehir üniversitesi görünümünden sıyrılıp ulusal ve uluslararası seviyede akredite olmuş, girişimci, yenilikçi ve bilimsel standartları yüksek üniversitelerden biri haline gelmesi için önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çelen, bu potansiyeli harekete geçirmek için göreve hazır olduklarını ve öğretim üyelerinin desteklerini beklediklerini söyledi.

(MND-MK-Y)

HABERE YORUM KAT