1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversiteler Kürt Kültürü'nü araştırsın
Üniversiteler Kürt Kültürü'nü araştırsın

Üniversiteler Kürt Kültürü'nü araştırsın

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Fransa İnalco Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Seydo Aydoğan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kürt Romanı ve Nevruz" adlı bir konferans düzenlendi. Aydoğan, konferansta Kürt kültür

A+A-

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa öğrenciler ve vatandaşlar ilgi gösterirken Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sabri Eyigün, Kürt romanı adına önemli bir adım attıklarını, gazetelerde ve makalelerde ele alınan Kürt romanını akademik salonlara taşıdıklarını ifade etti.

İlk Kürt romanından günümüze kadar Kürt romanının geçirdiği evreleri anlatan Aydoğan, özellikle anadilde okuyup yazmanın önemi üzerinde durdu. İki tane Kürtçe roman (Reş û Sipî, Leyla Fîgaro) yazan Aydoğan, Kürtçe yazmanın zorlukları ve okumanın önündeki engellerin nasıl aşılabileceğine değindi.

Yıllar süren yasaklar sonucu dilin Kürtler için kültürlerini korumak adına bir sembol haline geldiğini belirten Aydoğan, Kürt kültürünün Üniversiteler bünyesinde bilimsel olarak araştırılmasının öneminin altını çizdi.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT