1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversite öğrencilerinin yargılanması
Üniversite öğrencilerinin yargılanması

Üniversite öğrencilerinin yargılanması

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da farklı tarihlerde gerçekleştirilen izinsiz gösterilere katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 5 üniversite öğrencisi, 7 ile 17 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Nilgün Özkaran, Derya Moray, Cuma Karakuş, Ramazan Durmaz ve Eray Ölçen ile avukatları hazır bulundu.İddia makamı önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Sanıkların, mütalaaya karşı Kürtçe savunma yapma talepleri, mahkemece reddedildi.Sanık avukatları, müvekkillerine isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığını ileri sürerek, beraatlarına karar verilmesi gerektiğini savundu.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından sanıkları, TCK'nın ''Eğitim, öğretimi engellenme'', ''PKK'ya  üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', ''PKK'nın propagandasını yapmak'', ''Görevi yaptırmamak için direnme'' ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Kanunu'na muhalefet etmek suçlarından 7 yıl 11 ay ile 17 yıl 10 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.