1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversite öğrencilerine çağrı: oyuna gelmeyin
Üniversite öğrencilerine çağrı: oyuna gelmeyin

Üniversite öğrencilerine çağrı: oyuna gelmeyin

Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta meydana gelen olaylarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Eğitim Bir Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın, barış umudunun filizlendiği bu dönemde provokatif eylemlere dönüşebilecek tutum ve dav

A+A-

Üniversiteler demokratik ve özgür öğretim kurumlarıdır. Davasını anlatamayanlar, fikrini izah edemeyenler kaba kuvvete sarılırlar. Başkalarının fikirlerini açıklamasına müsaade etmemek tahammüllü olamamaktır." dedi.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Murat Özaydın, üniversitede yaşanan olayların tüm sağduyulu insanları endişelendirdiğini söyledi. 1980 öncesinde üniversiteler üzerinde oyunlar oynandığını, gençlerin kanlarının hiç uğruna akıtıldığını anlatan Özaydın, yıllardır güven ve huzur içerisinde devam eden eğitim öğretimin şimdi yeniden bilinçli olarak kesintiye uğratılmak istendiğini kaydetti.

Özaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Barış sürecinin yürüdüğü bu günlerde bu tür üzücü olayların cereyan etmesi manidardır. Oluşan gergin havanın çözüme zarar vereceği ayrıca bu süreci baltalama çabası içinde olabilecek odaklara da fırsat sunacağı açıktır. Bu tür olayların hiç kimseye ve camiaya bir yararı yoktur. Medeniyet asrında yaşıyoruz. Peki, yaptıklarımız ne oranda medenidir? Üniversitemizde öğrencilerin taş, sopa ve bıçakla birbirlerine saldırmaları bizleri üzmektedir. Hangi görüş, inanç siyasi fikirlerde olursa olsun üniversite öğrencilerinin bıçak ve sopalarla birbirlerinin yaşamlarına kastetmelerine gerekçe olamaz. Bu nedenle tüm öğrencilerimizi sükünete ve aklıselime davet ediyoruz. Toplum olarak 30 bin insanımızı olaylar nedeniyle kaybettik. 300 milyar doları heba ettik. Yetmez mi?"

HABERE YORUM KAT