1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversite mezunu genç ayakkabı boyacısı
Üniversite mezunu genç ayakkabı boyacısı

Üniversite mezunu genç ayakkabı boyacısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Mardin Artuklu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu elektrik-elektronik bölümünden mezun olan Ali Bozkurt, ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlıyor.

A+A-

Mardin Artuklu Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü'nden mezun olan 26 yaşındaki Ali Bozkurt, 6 yaşından beri aile geçimini sağlayabilmek amacıyla ayakkabı ve bayan çantalarının tamiratını yaptığını söyledi. Sur ilçesi Gazi Caddesi'nde seyyar ayakkabı tamiratlığını yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Bozkurt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayileşmenin yetersiz olması nedeniyle fabrikalarda çalışamadığını dile getirdi.

Bozkurt, "Para kazanmak zorunda kaldığım için kendi çocukluğumu hiç yaşayamadım. Hırsızlık yapmamak ve sokaklarda sürünmemek için üniversiteyi okudum ama üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS'den yeterli puan alamayınca baba mesleği olan ayakkabı tamiratlığına geri dönmek zorunda kaldım. Ailemden 6 kişi bu işle uğraşıyor" dedi.

Yaz-kış demeden ayakkabı tamiri yapmaktan başka alternatifi olmadığını anlatan Bozkurt, üniversite mezunlarının okuduğu alanda çalışmaları gerektiği ve işsiz üniversite mezunlarının devlet tarafından istihdam edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bozkurt, işsiz insanların sayısının günbegün arttığını, bunun sonucunda işsiz üniversite mezunlarının psikolojik bir bunalıma sürüklendiğini sözlerine ekledi.

(EMA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT