1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Üniversite karıştı!
Üniversite karıştı!

Üniversite karıştı!

Karşıt görüşlü öğrenciler arasında "Kutlu Doğum Haftası" afişleri yüzünden çıkan tartışma, Dicle Üniversitesi'ni savaş alanına çevirdi.

A+A-

Fakültelerin cam ve çerceveleri ile turnikeler kırılırken, 60'a yakın öğrenci gözaltına alındı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için bildiri dağıtımı nedeniyle karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı. Bir grup öğrenci ise Fen Edebiyat Fakültesi binasının kapı ve camları kırdı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

 

AFİŞ VE BİLDİRİ DAĞITILIRKEN

Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübe üyesi öğrenciler, Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapısında program duyurusunun bulunduğu afiş ve bildiriler dağıtırken, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyesi öğrencileri arasında çıkan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü.

Kavgayı olay yerinde gelen polis ekipleri büyümeden önlerken, üzerlerinde bıçak çıkan Bilge Gençlik Kulübü üyesi 2 öğrenci gözaltına alındı. Daha sonra bu durumu protesto etmek isteyen DÜÖ-DER üyesi yaklaşık 500 öğrenci, Mimarlık Fakültesi önünde toplanıp, Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürümek istedi. Polis yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verdi.

KARŞIT GÖRÜŞLÜ ÖĞRENCİLER

Yaklaşık 400 metre mesafedeki Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürüyen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. Ardından öğrenciler daha sonra girdikleri fakülte binasının turnikeler, kapı ve camlarına sopa ve taşlarla saldırdı. Yaklaşık yarım saat süren saldırıda turnikeler, kapılar ve camlar kırıldı.

ÜNİVERSİTE SAVAŞ ALANI GİBİ

Daha sonra içeriye giren polis ekipleri, saldırgan öğrencilere coplarla müdahalede bulundu. Bu sırada yaşanan arbedede bazı öğrencilerin baygınlık geçirdikleri görüldü. Polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına alırken, fakülte binası başta olmak üzere üniversite kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

BDP'LİLERLE POLİS TARTIŞTI

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, üniversiteye gelerek, öğrencilerin bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesi binasına girmek istedi. Önlem alan polis, Zümrüt'ün binaya girişine izin vermeyince, tartışma çıktı. Polisin izin vermediği Zümrüt, partililerle birlikte bina önünde bekleyişini sürdürürken, polis de bina içinde olaylara karışan öğrencileri yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

BİR YIL ÖNCEDE OLAY ÇIKMIŞTI

Geçen yıl 8 Nisan'da DÜ Mimarlık Fakültesi kantininde DÜ Fuar ve Kongre Merkezi'nde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenecek konferansın bildirisinin dağıtıldığı sırada farklı görüşlü iki öğrenci grubu arasında başlayan tartışma bıçaklı kavgaya dönüşmüştü. Çıkan olaylarda 3'ü güvenlik görevlisi 7 kişi yaralanmış, 60 kişi gözaltına alınmıştı.
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT