1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. UNESCO'nun Diyarbakır için son kararı bekleniyor
UNESCO'nun Diyarbakır için son kararı bekleniyor

UNESCO'nun Diyarbakır için son kararı bekleniyor

Almanya'nın Bonn kentinde devam eden ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanların da katıldığı UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçelerinin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili kararın bu

A+A-

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girip girmeyeceğine dair nihai kararın verileceği UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, Almanya'nın Bonn kentinde devam ediyor.

 

Toplantıya 3 Temmuz'dan itibaren katılan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı da çeşitli görüşmelerde bulunuyor. Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili kararın bu akşam veya yarın verilmesi bekleniyor. Eşbaşkanlar yeni adaylık dosyalarının da görüşüldüğü komite toplantısına katıldı.

Kışanak ve Anlı ile Sur Belediyesi eşbaşkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Ülkü Baytaş, Türkiye'nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi H. Avni Botsalı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yemekte bir araya geldi. Yemekte, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı dosyası konuşuldu.

 

UNESCO toplantısında, çeşitli ülkelerden "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne girmek için başvuran 38 dosya görüşülecek. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri dosyası ise 31. sırada yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler