1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Umut Kapısı’ndan 100 bin aileye gıda yardımı
Umut Kapısı’ndan 100 bin aileye gıda yardımı

Umut Kapısı’ndan 100 bin aileye gıda yardımı

Diyarbakır Umut Kapısı Gıda Bankası, şimdiye kadar 100 bin aileye ulaşarak gıda, giyim ve ev eşyaları yardımında bulundu.

A+A-

Yaklaşık 8 yıl önce kurulan Diyarbakır Umut Kapısı Gıda Bankası, kentte maddi durumu düşük ailelerin yardımına koşmaya devam ediyor.

Kurulduğu günden bu yana yardıma muhtaç ailelerle yakından ilgilenen dernek, Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının ardından evlerini terk etmek zorunda kalan 15 bin aileye de kucak açtı. Kentte mağdur durumda olan her kesime ulaşmayı hedefleyen Diyarbakır Umut Kapısı Gıda Bankası, gelen yardımları gönüllü çalışanlar aracılığıyla ailelere ulaştırıyor.

YARDIMLARDAN SUR MAĞDURLARI DA YARARLANDI

Yaptıkları yardımlarla ilgili bilgi veren Diyarbakır Umut Kapısı Gıda Bankası Derneği Genel Başkanı Mehmet Sıdık Furkan, 2008 yılında kurulan Umut Kapısı Gıda Bankası Derneği’nin 8 yıl içerisinde 100 bin civarında mağdur aileye yardım yaptığını söyledi. Bunun yanında 100 binden fazla aileye de kurban eti dağıttıklarını belirten Furkan, on binlerce aileye giyim ve hayır sahibi ailelerin bağışladığı kullanılabilir ikinci el ev eşyaların da yine yardıma muhtaç ailelere iletildiğini dile getirdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan olaylar ve sokağa çıkma yasaklarının ardından evlerini terk etmek zorunda kalan 15 bin kişiye de gıda yardımında bulunduklarını ifade eden Furkan, "Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda da Sur mağduru 3 bin aileye gıda kolisi dağıttık. Ailelerin temel ihtiyaç malzemelerini karşılıyoruz. Bir ayda bir, iki ayda bir ve üç ayda bir yaptığımız yardımlarımız var. Bunun dışında Ramazan paketlerimizi de dağıtıyoruz.

Hepsine kart veriyoruz, belirlenen gün ve saatte ürünlerini alıp gidiyorlar. Biz şu an 600 aileye yardım yapıyoruz, bu aileler kapıya geldiği zaman kesinlikle yoktur diye bir şey söylememek için kendimize söz verdik, kendi cebimizden de olsa yardımlarını alıp gittiler, kimse şu ana kadar eli boş dönmedi. Bizim bu yıl ki hedefimiz 6 bin aileye kurban eti dağıtmak. Sloganımız, ‘Yasinler kurban eti dağıtmaya devam ediyor’, Yasin’in bıraktığı yerden tekrar bizler o bayrağı alıp bunu sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

(Kadir Kaya)

HABERE YORUM KAT