1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ümmetin yetim çocukları
Ümmetin yetim çocukları

Ümmetin yetim çocukları

İslami Yazar Yahya Erikli son günlerde yaşanan savaşlara islami yönden açıklama yaparak, ümmetin yetim çocuklarının coğrafyalarına Türkiye’nin de hedefte olduğunu belirterek İslam aleminin bir an önce birleşmesi gerektiğini belirtti.

A+A-

Erikli, “Ne yazık ki bu gün dünyada en fazla yetimin ,ümmetin yetim çocukları olduğunu görmekteyiz,çünki âlemi İslam’a her gün yeni bir coğrafya eklenmektedir bağrımıza saplanmş bir hançer gibi ümmetin yetim çocuklarının coğrafyalarından ,Kudüs, Keşmır, Moro, Eritle Arakan, Çeçenistan, Bosna Afganistan, Cezayir, Irak, Suriye ve şu an hedefte Türkiye gibi, Kim bilir sıra nerede?” dedi. 
  
Ebu Cehil’den örnek veren Erikli, “İslam’ın ilk günlerinde inanlara ve yetimlere zülüm, yapan zalimlerin başında Ebu Cehil gelmekteydi. Her şeyini bu zalime kaptıran bir yetim, Kâbe’nin etrafında hakkını aramak ve almak için kendisine yardımcı olacak bir hakem arıyordu. Bu durumu anlayan akıldan ve ahlaktan yoksun müşrikler eğlenmek için:’’ Git derdini Muhamed’e anlat, o senin hakkını alır.’’ dediler.

 

Yetim delikanlı onların pis ve habis niyetinden habersiz yaşadıklarını Peygamber Efendimize anlattı. Efendimiz hemen delikanlıyı alıp Ebu Cehil’in kapısına gitti ve yetimin hakkını istedi. Bunu görenler işte, şimdi kavga çıkacak, diyerek seyretmeye koyuldular. Fakat umdukları gibi olmadı. Ebu Cehil hiç itiraz etmeden aldıklarını teslim etti” diye konuştu. 
  
Zorbaların zulmü altında yetim kaldıklarını haykıran Yahya Hoca, “sen yoksun ya Resullulah, biz kime gidelim şimdi, bizde yetim bırakıldık zorbaların zulmü altında yetimleriz, ya Resullulah, aynı zamanda bizi bölüp parçalara ayırdılar  sen yoksun ya ümmet dağınık halde zalimler  İslam aleminin başına birer kuklalar koydular bunlarda tıpkı dedeleri Ebu cehil gibi zülüm ve hakimiyetini icra etmeye  İslam dinini yok etme çabasına girdiler buna karşı  ümmetin senin izini sürmek istediyse de zalim ve tağutlar tarafından öldürüldü hapislere atıldı işkenceler yapıldı baskılar altına alındı ama ümmet hiç durmadan yoluna baş koydu ümmetin imanını alamayacaklarını anladılar bu defa haçlı seferleri misali  ümmeti toplu katliama tabi tutular bu da yetmedi gerici yobaz örümcek kafalı çağdışı diyerek ümmeti aşağlama algısı yaratarak ümmeti öz benliğinden etiler, bugün yine bir toplu katliam yapıyorlar bu defa senaryo farklı olsada oyun ayni İslam ülkelerindeki İslami kesimleri kullanarak adına İslam ve terör vahşeti diye, İslami fırkaları bir birine vurdurdular,  bu gün Irak’a, Suriye’ye kendilerinin planlayıp yaptıkları, oyun ve tefrikayı kardeşin kardeşi vurmasını, bahane ederek, yılardır milyonları katlediyorlar şimdi ümmetin yetim çocukları arşın altında inim inim inliyor ya Resullulah, ümmetin yetim çocukları , ama onlar,   Masalarda  meydanlarda  gerçekleşen zülüm ve haksız katliamları terör vahşet diye medyalar aracılığı ile bize izleterek biz ümmetin yetim çocukları seyrede kaldık en acısıda bu vahim tabloya neredeyse alışır olduk.  Bizler böyle bir durum karşısında taliplisi ve takipçisi olduğumuz Nebevi duruşun gereğini yerine getirmede sınıfta kaldık, yetim ve yoksul ,ve katledilen kardeşlerimizin hakkını savunma adına bizler,ne yaptık acaba, çeşitli kapıları çalabiliyor muyuz? Kapılara çıkanlara bir çift söz söyleyebiliyor muyuz,yarın sıranın bizde olduğunu bildiğimiz halde yoksa kalbimizle, buğz edelim, demekle mi kurtulacağımıza inanıyoruz, içimizdeki siyonizm misyoner moskov ve Müslüman olan memleketlimizde salyangoz satan bu zındıklara, daha ne kadar tahamül edeceğiz ümmetin yetim çocuklarının, artığı bu dünyada eğer hala imanımızdan bir kırıntı taşıyorsak, bu gidiş nereye diyerek ümmetin yetim çocukları olarak Allahın ipine sıkı sarılmanın ve asla ayrılık ve tefrikaya girmemenin zamanı değilmi yoksa ey iman edenler iman edin sözüne muhatap kalacağımızı unutmamalıyız bu ne kötü bi durumda olduğumuzu ifade etmeye yeter sanırız” dedi. 
  

 

En fazla yetimin ümmetin çocuğu olduğunu da sözlerine ekleyen Yahya Hoca, “Ne yazık ki bu gün dünyada en fazla yetimin ,ümmetin yetim çocukları olduğunu görmekteyiz, çünki âlemi İslam’a her gün yeni bir coğrafya eklenmektedir bağrımıza saplanmış bir hançer gibi ümmetin yetim çocuklarının coğrafyalarından ,Kudüs, Keşmir, Moro, Eritle Arakan, Çeçenistan, Bosna Afganistan, Cezayir, Irak, Suriye ve şu an hedefte Türkiye gibi, Kim bilir sıra nerede?” diye konuştu. 
  
Yahya Erikli sözlerini şöyle sürdürdü: 
Yeryüzünün ‘’en şerefli yetiminin’’ ümmeti olan bizler, yetim ve yoksullarımızın her geçen gün arttığı dünyamızda kardeşlerimize ihtiyaç duydukları her alanda yer açmak için acele etmeli ve daha fazla geç kalmamalıyız. Bu durumu önemli ve öncelikli bir mevzu olarak ele alınmalı,bu gün ümmetin yetim cocukları olarak, müminler kardeştir ilkesini devreye sokmak zorundayız yoksa ümmetin yetimleri gün geçtikçe çoğalacak ve bizde o ümetin yetim cocukları olarak tarihe geçeceğimizi unutmayalım.müminler kardeştir kuran ve sünnet, bize ölçüyken din islam bizlere müslüman, gerisi teferuat değilmi.             

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler