1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. UMKE Diyarbakır'da tatbikat yaptı
UMKE Diyarbakır'da tatbikat yaptı

UMKE Diyarbakır'da tatbikat yaptı

DİYARBAKIR- Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, (UMKE) Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde tatbikat düzenledi.

A+A-

UMKE 5. bölge tatbikatını Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde gerçekleştirdi. 9 ilden gelen UMKE çalışanları Eğil ilçesinde dağlık alanda 3 gün süreyle tatbikat düzenledi.

Bölgenin dağcılık ve kamp kurulmasına elverişli olması, hem gece hem de gündüz konaklamalı olması yapılan tatbikatta önemli rol oynadı. 

Bölge tatbikatına Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şırnak, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa ve Van illerinden 97 UMKE personeli katıldı. Kamp süresince, afet sırasında psikososyal destek ve davranış şekilleri, triaj, dağcılıkta kullanılan malzemeler, ip bağlama ve yukarıdan aşağı yaralı indirme teknikleriyle kurtarma yapılacak istasyonun kurulumu ve kamp yaşamına uyum eğitimleri teorik ve pratik olarak verildi.

Verilen eğitimler doğrultusunda, toprak kayması ve kaya düşmesi sonucu yaralanan turist kafilesinden 15 kazazedenin dağda medikal kurtarma ve güvenli yere ulaştırma tatbikatı yapıldı.

Tatbikat gereği, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri ve 112 acil sağlık hizmetleri ekipleri koordineli çalışmayla kazadan yaralı olarak kurtarılan bir kazazedeyi ip yardımı ile SKED sedye aracılığıyla yüksekten indirdi. Tatbikata katılan ekibe Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar tarafından katılım belgesi verildi.


(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT