1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Umarız çağrı karşılığını bulur'
'Umarız çağrı karşılığını bulur'

'Umarız çağrı karşılığını bulur'

DİYARBAKIR- Diyarbakır Şehit Aileleri ile İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YURT-SAV) Başkanı Ömer Çokur, Abdullah Öcalan'ın PKK'ya yaptığı silah bırakma çağrısına ilişkin, “Umarız bu son çağrı olur. Umarız çağrı karşılığını bulur” dedi.

A+A-
YURT-SAV Başkanı Ömer Çokur, Abdullah Öcalan'ın büyük yankı uyandıran silah bırakma çağrısına ilişkin İHA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
 
Hükümetin bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını belirten Çokur, "Geçmişe baktığımızda karşı taraf buna benzer çok açıklamalar yaptı. Silah bırakılacak, yurt dışına çıkılacak, şöyle böyle olacak gibi.
 
Biz kendi gözlerimizle baktığımızda bize ciddi anlamda inandırıcı gelmiyor. Umarız bu son olur. Zaten bunların başka da bir çıkış noktalarını şehit aileleri olarak olmadığını düşünüyoruz. Mecburi silah bırakacaklar. Bugün kadar devletin karşısına ufak tefek güçler çıkmıştır. Sonucuna baktığımızda başarılmış bir şey yok. Zaten 30-35 senedir birçok insanı şehit ettiler. Bunların çıkış kapısı olmadığı için silah bırakmaları gerekiyor" dedi.
 
Bu kez yapılan açıklamaların etkin olacağını umduklarını da vurgulayan Çokur, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Süreç içerisinde herkes sözünde durmalı. İnşallah bu son olur. Hayırlı olur diye düşünüyorum. Silahlar tabi ki bırakılmalı. Başka çaresi yok. Tabii ki siyaset içerisinde herkes çıkar ortaya siyasetini yapar. İnşallah bu kararın da arkasında dururlar. Ancak örgütün içerisinde kopukluk var. Baş kimdir, bu işin sonu kimdir, perdenin arkasında kimler var belli değil. Bunlar da birbirlerine sadık değiller. Biri başka bir açıklama yapıyor öteki başka bir açıklama. Abdullah Öcalan'a uymuyorlar. Ama inşallah uyarlar. İnşallah son olur, inşallah uyulur."
 
(MP-YRT-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT