1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN Büyükşehirde
Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN Büyükşehirde

Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN Büyükşehirde

Hafta sonu Diyarbakır’da “Barış, Nasıl ve Kim İçin Konferansı”nı düzenleyen Uluslararası PEN, Türkiye ve Kürt PEN yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

A+A-

Hafta sonu Diyarbakır’da “Barış, Nasıl ve Kim İçin Konferansı”nı düzenleyen Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, Kürt PEN Derneği Başkanı Şeyhmus Sefer, Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, Prof. Dr. Jean Pierre Massias, Türkiye PEN 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan ile Kürt PEN Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Cebe, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Türkiye PEN Başkanı ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Oral, konferansın sonuç bildirgesi hakkında Eş Başkanı Fırat Anlı’ya kısaca bilgi verdi.

Gazeteciler ve yazarların rolüne dikkat çekti

Eş Başkan Fırat Anlı ise, uzun bir süredir barışın sesini duymakta ve teneffüs etmekte zorlandıkları bir süreçten geçildiğini belirterek, çözümün hakkaniyetli ve onurlu olması gerektiğini söyledi. Anlı, “Herkesin üzerinde mutabakata varabileceği, herkesin içine sinen bir çözüm olması lazım.” dedi.  9-10 aylık sürecin büyük bir tahribata ve yıkıma, toplumlar arasındaki ilişki ve iletişimin önemli oranda zedelenmesine yol açtığını kaydeden Anlı, aydınlar, yazarlar, gazeteciler, emekçiler, sanatla, yazımla ve kalemle uğraşanların, yeni bir çözüm sürecinin başlamasına katkı sunabileceğini söyledi.

 ‘Barışa katkı sağlayabilir’

 

Anlı’nın ardından konuşan PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin ise, dünyada çok bilinen yazarların katıldığı “Barış Temalı Edebiyat Konferansı”nı Diyarbakır’da düzenlemenin barışa katkı sağlayabileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT