1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uluslararası Sendika temsilcileri Diyarbakır'da
Uluslararası Sendika temsilcileri Diyarbakır'da

Uluslararası Sendika temsilcileri Diyarbakır'da

IŞİD saldırılarının ardından yaşananları tespit etmek ve dayanışmak amacıyla uluslararası sendika temsilcileri temalarına Diyarbakır'dan başladı.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırıları ardından yaşananlara karşı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) girişimlerinin ardından dayanışma kararı alan ve harekete geçen uluslararası sendika temsilcileri Diyarbakır'a geldi.

Çalışmalarına Diyarbakır'da başlayan heyet ilk olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak'ı ziyaret etti.

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko IŞİD saldırılarının ardından DİSK, Tabipler Birliği, KESK ve TMMOB olarak bir dizi temas ve dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, yaşananları Avrupa'da uluslararası sendikaların gündemine getirmek için bir dizi temaslarının olduğunu ardından da heyetin yaşanılanları yerinde görmek için bölgeye gelme kararı aldıklarını söyledi.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Yardımcısı Chidi King, Ortadoğu'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek çalışmalarının sadece saldırılarla sınırlı kalmadıklarını göç etmek zorunda kalan mültecilerin de durumlarını yakından takip ettiklerini ifade etti.

“Sorun bir yerde siyasi bir sorun”

Avrupa Nakliyat İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Eduardo Chagas sorunların çözümü için kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek, “Sorun bir yerde siyasi bir sorun. Dolayısıyla sorunu çözecek olanlar siyasilerdir ancak onları harekete geçirecek olanlarda bizleriz” dedi.

Heyette yer alan sendikalar:

Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ETF) Genel Sekreteri Eduardo Chagas, Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) Kara Taşımacılığı Sekreteri Mac Urata, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Cinsiyet Eşitliği Direktörü Chidi King, Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) Genel Sekreter Yardımcısı Steve Hedley ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu İletişim Direktörü Koen Reynaerts'in yanı sıra Türkiye'den KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk ve BTS Genel Başkanı Nazım Karakurt. (İmc)

HABERE YORUM KAT