1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması başladı
Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması başladı

Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması başladı

Rojava'ya destek amacıyla Asya, Avrupa, Afrika, Amerika ve Kürdistan'ın dört parçasında yaşayan sanatçıların çalışmalarının yer aldığı Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması başladı. 33 sanatçının katıldığı resim sempozyumuyla başlayan etkinlik kapsamında

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir, Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir belediyelerinin katkılarıyla Rojava'ya destek amaçlı düzenlenen Uluslararası Kürdistan Sanat Günleri başladı. Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda sanatçıların resimlerini yaparak başlattıkları sempozyumda öncesinde bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş, Başkan Yardımcısı Gülistan Nazlıer Koyuncu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Kültür Komisyonu'ndan Hülya Türker, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrrem Cebe ve Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak Düzgün katıldı.
 
Sempozyuma; Ahmad Hussein Elzaaim, Ali Asker Bal, Aziz Tilki, Bahar Demirtaş, Bahram Hajou, Barış Seyitvan, Dilşad Questani, Eido Alhussein, Ergin Kaya, Êvar Husseyni, Hama Haşim, Hanif Hamou, Hasan Abdalla, Inayat Attar, Lokman Huseyin, Metin Çelik, Mourad Abdullaoi, MunîrŞêxê, Newroz Azizoğlu, Nursun Hızlan, Omran Younis, Rania Kakarli, Rana Ali Abbas, Rêbuvar Said, Remzi Sever, Reshid Husso, Rıdvan Kuday, Saleh Nemir, Samr Draie, Sitar Ali, Şengül Acil, Zouheir Hassib ve Walid Alagha adlı sanatçılar katılarak çalışmalarını yapmaya başladılar.
 
230 sanatçı eserlerini sergileyecek
 
Kürdistan Sergisi'nin organizasyonunda yer alan sanatçı Munîr Şêxê yaptığı açış konuşmasında, Rojava'ya destek için yapılan bu çalışmanın önemine değindi. Sanatçılara nasıl ulaştıkları konusunda bilgi veren Şêxê, organizasyonun teknik boyutunu anlattı.
 
Büyükşehir Belediyesi Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan da ilk kez Diyarbakır'da böyle bir çalışmanın yapıldığını söyleyerek, “Bugün dünyanın dört bir yanından, Kürdistan'ın dört parçasından sanatçılarla birlikteyiz. Bu çalışma bizim için çok önemlidir” dedi. 7 Şubat'ta açılacak olan sergide 230 sanatçı ve ressamın eserlerinin sergileneceğini söyleyen Seyitvan, bu tür programların yaygınlaşmasını istediklerini ifade etti.
 
Sempozyuma katılan sanatçılar adına konuşan Sanatçı İnayat Attar da, buluşmanın önemini dile getirerek, “Biz bu tür çalışmaların model olmasını istiyoruz” diye konuştu.
 
'Sanat sayesinde ruhlarımızı arındırabiliriz'
 
Konuşmasını Kürtçe yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise sözlerine, “Hepiniz, kadim, çok kültürlü, tarihi Amed kentine hoşgeldiniz. Sizleri burada görmekten çok memnunuz” diyerek başladı. “Siz misafir değil, kendi evinizdesiniz. Bu kent sizin kentiniz” diyen Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dicle'nin her iki yakasını bir araya getiriyor. Sizin gelişiniz kültürler arasında köprü oluyor ve onları bir araya getiriyor. Bugünkü sempozyum, Kürdistan uluslar arası kültür buluşmasının ilk adımıdır.”
 
Sanatçıların büyük bir misyon üstlendiğini ifade eden Kışanak, “Sizin sayenizde halklarımız daha çok kaynaşıyor, sadece sevgi, tarihsel yanlışlıkları düzeltebilir. Sanat sayesinde ruhlarımızı arındırabiliriz. Onun için bu buluşma çok değerlidir” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Kışanak sanatçılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek bir süre sohbet etti.
 
Diyarinsesi.org (BB)

HABERE YORUM KAT