1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Meclis gündeminden geri çekilsin'
'Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Meclis gündeminden geri çekilsin'

'Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Meclis gündeminden geri çekilsin'

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), TBMM gündeminde olan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’nın birçok olumsuzluğu içerdiğini belirterek, “Tasarı Meclis gündeminden geri çekilsin” dedi.

A+A-

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, TBMM gündeminde olan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’na ilişkin AZC Plaza önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube Başkanı Sinan Tarı ve yönetim kurulu üyeleri ile TMMOB bileşeni odaların yöneticileri katıldı. Burada Diyarbakır İKK adına yapılan açıklamada, Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’nın yurttaşları ikinci sınıf ucuz işgücü olarak gören bir yaklaşımla hazırlandığı belirtilerek, tasarının Türkiye`de mühendislik ve mimarlık unvanlarının kullanılması hakkındaki uygulamaları düzenleyen 1938 tarihli 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun ile 1954 tarihli 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu`nu ve Anayasa`nın 135. maddesini büyük ölçüde hükümsüz kılan bir içeriğe sahip olduğuna dikkat çekildi. 

Birçok olumsuzluğu içeriyor

Açıklamada,  “Bu yasa taslağı ile TMMOB yasasının üç maddesi değiştirilmektedir. Bu tasarı yalnızca yabancı sermayenin talepleri göz önüne alınarak hazırlanmış olup halkımız ve ülkemizin çıkarları göz ardı edilmiştir. Tasarı lisans eğitimine dayalı meslek alanlarının tamamını ilgilendirmekte ve TMMOB`nin meslek-uzmanlık alanlarında, yabancı mühendis ve mimarları bizlerden avantajlı konuma getirmektedir.

Ülkemiz yurttaşı mühendis, mimarlar şehir planlamacılarının açıkça aleyhine olacak bir durum söz konusudur. Bu tasarıyla birlikte yabancıların hizmet sunması veya ülkemizde çalışmasında hiçbir denetim veya kural olmayacak, beyana dayalı mantıkla yabancılara sınırsız hak ve özgürlükler teslim edilecektir. Mühendislik, mimarlık hizmetlerinin kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde, yeterli eğitim ve mesleki deneyimden yoksun yabancılar eliyle yürütülmesinin yaratabileceği faciaların ve yıkımların bedelini yine halkımız ödeyecektir.

İlgili Meclis komisyonundan hızla geçirilen Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı, birçok akademik meslek disiplini ile birlikte TMMOB Yasası`nda yapılacak değişiklik dolayısıyla yüz binlerce mühendis, mimar, şehir planlamacısı aleyhine birçok olumsuzluğu içermektedir. Konu, yılda 51 bini mezun olan ve şu anda mühendislik, mimarlık öğrenimi gören 435 bin öğrencinin geleceğiyle de ilgilidir. Tasarının yasalaşması durumunda milyonlarca insanımız, mühendis, mimar, şehir planlamacısı arkadaşımız, mevcut istihdam sorunları yanında yeni ve büyük bir sömürü, işsizlik, mesleki geleceksizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır” denildi.

Tasarı geri çekilsin

Tasarının Meclis gündeminden çekilmesi talep edilen açıklamada, “Uluslararası İşgücü Kanun Tasarı geri çekilmeli; ülkemiz mühendis mimar ve şehir plancılarında aranan koşulların, yabancı mühendis, mimarlardan da isteyecek düzenlemeler yapılmalıdır. Yinelemek istiyoruz: Bilinmelidir ki, kendi ülkesinde yabancı konumuna getirilen mühendis, mimar, şehir planlamacıları, yurttaşlık ve meslek haklarını elinden almak isteyenleri bir kenara not etmektedir. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmeliler ki, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir planlamacıları da kendilerini gözden çıkaracaktır” diye kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT