1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Uluslar arası mahkemelere başvuracağız”
“Uluslar arası mahkemelere başvuracağız”

“Uluslar arası mahkemelere başvuracağız”

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk komisyonu üyesi avukat Feride Laçin, Sur’da 56’ncı güne giren sokağa çıkma yasağına dair açıklama yaptı:

A+A-

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk Komisyonu üyesi avukat Feride Laçin, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde süren sokağa çıkma yasakları ile ilgili kapsamlı bir basın açıklaması yaptı. Avukat Laçin açıklamalarında “Uluslar arası kamuoyunu harekete geçirmek ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslar arası sözleşmeler gereğince uluslar arası kurum ve mahkemelere başvurmak zorunluluk haline gelmiştir” dedi. Laçin, 24 Temmuz 2015'ten bu yana aralarında parti meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 65'i çocuk, 44'ü kadın, 44'ü 60 yaş üstü olmak üzere 259 sivilin katledildiğini vurguladı.

DBP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Feride Laçin, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 56’ncı güne giren, Şırnak’ın Silopi ilçesinde geceleri, Cizre ilçesinde ise 53 günden bu yana süren sokağa çıkma yasakları ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptı.

DBP’nin Diyarbakır’daki genel merkez danışma ofisinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan avukat Laçin “24 Temmuz 2015 tarihinden günümüze kadar bölgemizde her geçen gün dozajı artan şiddetli bir özel savaş politikası yürütülmektedir. Sivil siyaset içerisinde faaliyet yürüten parti meclis üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz ve parti üyelerimiz PKK'lı ilan edilerek silahlı saldırılara maruz kalmaktadır. Nitekim bu ortamda parti meclis üyelerimizden Sevê Demir ve 3 arkadaşı Silopi’de katledilmiştir. Yine parti meclis üyemiz Mehmet Yavuzel ağır yaralanmış, Cizre belediye meclis üyemiz Hamit Poçal hayatını kaybetmiştir” dedi.

Bugüne kadar anne karnındaki bebekten, her yaştaki çocuklara gençlere, kadınlara, yaşlılarımıza ve bu insanları beyaz bayrakla hastanelere götürmeye çalışan dedelere kadar birçok yurttaşın katledildiğini kaydeden Laçin “Genelkurmay ve emniyet bültenlerinde bu sivil insanlarımız PKK'lı ilan edilerek etkisiz hale getirdik denilerek basın ve medyaya servis edilmektedir.

24 Temmuz’dan bugüne kadar 21 belediye eşbaşkanımız tutuklanmış, 29 belediye eşbaşkanımız görevden uzaklaştırılmış, 4 belediye meclis üyemiz tutuklanmış, 23 belediye meclis üyemiz görevden alınmış, 7 belediyemizin iş makinelerine el konulmuştur. Bilindiği üzere 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren başlayan haksız ve hiçbir yasal dayanağı olmayan valiliklerce ve kaymakamlarca il özel idaresi kanununa dayanılarak 52 kez verilen sokağa çıkma yasakları kesintisiz hale dönüştürülmüştür. Adı konmamış bir sıkıyönetim ve olağanüstü hal rejimi uygulanmaktadır. Aynı zamanda tüm bir ilçe ve şehir cezaevine dönüştürülmüştür. Su, elektrik, gıda, sağlık, eğitim gibi temel insani ihtiyaçların hiç birisi karşılanmamaktadır. Devletin güvenlik güçleri işgal ordusu gibi hareket etmektedirler. Yönetmelik çıkarılarak asker, polis ve özel harekât timlerine Cumhuriyet Savcılarının karşısına çıkmaktan korkmayın denmektedir” diye konuştu.

Türkiye’deki hukuk kurumları olan Anayasa Mahkemesi ve Cumhuriyet Savcılıklarının işlevsiz hale getirildiğini kaydeden Laçin “Sokağa çıkma yasakları gibi konularda ret kararları verilerek iç hukuk yolları etkisiz hale getirilmiştir. Bu nedenle uluslar arası kamuoyunu harekete geçirmek ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslar arası sözleşmeler gereğince uluslar arası kurum ve mahkemelere başvurmak zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

Feride Laçin, sokağa çıkma yasakları ile ilgili kendilerine ulaşan ihlaller ve bilgilerden bazılarını da şöyle özetledi:

“Bilindiği gibi bölgemizde işkence ve kötü muamele uygulamaları devam etmektedir. Silopi’de zorla evlerinden çıkartılarak göçe zorlanan yurttaşları götürüldüğü ve adeta bir toplama kampı işlevi gören Yenişehir spor salonunda tutulan yurttaşlar evlerinden zorla çıkartıldıktan sonra elleri havada tek sıra halinde yürütüldüklerini ve işkenceye maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Hitler Almanyası döneminin uygulamaları bölgemize taşınmıştır.

52 kez sokağa çıkma yasağı uygulanan il çelerimizde evler tanklarla toplarla yıkılmış, binlerce ev hasar görmüştür. Bu şekildeki uygulamalar uluslar arası sözleşmelerde belirtilen mülkiyet hakkının açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Yüz binlerce kişi operasyonlardan olumsuz etkilenmiş ve zorunlu göçe tabi tutulmuştur. Devlet yurttaşları güvenli şekilde tahliye ettiğini iddia etmiş ise de bu konuda hiçbir güvenlik sağlanmamıştır. Tam tersine insanlar sadece üzerlerindeki kıyafetlerle yerleşim alanlarını terk etmişlerdir. Diyaliz gibi daimi hastalığı olan yurttaşların tedavisi hiçbir şekilde yapılmamıştır. İlaçlarını dahi almalarına müsaade edilmemiştir.

Sokağa çıkma yasakları boyunca okullar kışla haline getirilmiş, eğitim görmeyen çocuklar eğitime devam ediyormuş gibi gösterilerek açıkça suç işlenmiştir. 24 Temmuz 2015 ile 21 Ocak 2016 tarihleri arasında 17 ilçede 52 kez kesintisiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Şu anda elde ettiğimiz verilere göre 65’i çocuk, 44’ü kadın, 44’ü altmış yaş üstü olmak üzere 259 sivil yurttaşımız katledilmiştir.  Askeri sevkiyatlar ve hükümetin sertleşen söylemleri sonucu can kayıpları katlanarak artmıştır. Tankların yerleşim alanlarında kullanılmaya başlanması sonucu 40 yurttaşımız evlerinin sınırları içerisinde katledilmiştir.

AİHM’in tedbir kararlarına ambulansların yaralı yurttaşları bulundukları yerlerden almalarına müsaade edilmemiş, yalnızca 23 kişi bu şekilde engellemeler sonucunda hayatını kaybetmiştir.  Yurttaşlarımız katledildikten sonra dahi cenazelere yönelik saldırılar gerçekleşmiş, gömülmelerine izin verilmemiş, işkence ve kötü muameleye maruz kalmışlardır. Bu nedenle tüm bu hukuk dışı uygulamalara maruz kalan yurttaşlarımızın ulusal ve uluslar arası hukuk yollarına başvurabilmesi, faillerin yargılanması için DBP olarak partimizin il ve ilçe teşkilatlarındaki hukuk komisyonlarına, İnsan Hakları Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği ve bölge barolarına başvurmaları çağrısında bulunuyoruz”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT