1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Ulusal birlik' tartışılacak
'Ulusal birlik' tartışılacak

'Ulusal birlik' tartışılacak

Diyarbakır'da 15-16 Haziran'da gerçekleştirilecek “Kuzey Kürdistan Çözüm ve Birlik Konferansı”na ilişkin konuşan DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, konferansla Kürtlerin taleplerinin net olarak ortaya konulacağını ve sürece ilişkin ortak tutum belirleneceği

A+A-

Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ardından Kürt sorununun çözümüne dair önemli gelişmeler yaşanırken, Kürt sorunun tartışılması ve çözümü için 4 ayrı konferansın yapılması kararı alınmıştı. Ankara, Diyarbakır, Brüksel ve Erbil'de yapılması planlanan konferanslardan ilki 25-26 Mayıs günlerinde Ankara'da gerçekleşirken, Kürtlerin biraraya gelerek ulusal birliği ve çözümü tartışacağı Diyarbakır Konferansı ise, 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

DTK, DDKD, KADEP, ÖSP, BDP, DÖKH, Azadî İnisiyatifi, Mezopotamya Aleviler Birliği, Ermeni Vakfı, NUBİHAR, Öze Dönüş Platformu, Ezdi Federasyonu, İslam Konferansı Koordinasyonu, Gençlik bileşenleri, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYADER ve TUHAD-FED gibi Kürt parti ve kurumları, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin “ulusal birliğinin sağlaması” amacıyla çağrısını gerçekleştirdiği konferansın hazırlıkları başladı.

'Kürtlerin ne istediği tartışılacak'

Konferansa ilişkin konuşan Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer, Abdullah Öcalan'ın çağrısının ardından PKK'lilerin geri çekilmeye başladığını belirterek, silahların sustuğunu ancak bu aşamadan sonra Kürt halkının statü ve talepleri noktasında bugünden sonraki hak ve hukukları ne olacağı konusunda ortaklaşması gerektiğini dile getirdi. Konferansın bundan hareketle planlandığını ve çalışmaların bir ay öncesinden başladığını kaydeden Taşçıer, bu konferansla Kürtlerin bütün farklı renk ve düşünceleri ile temsilini bulacağı ve ortaklaşacağını söyledi. Konferansta Kürt sorunun demokratik çözümü sürecinin tartışıldığı bu dönemde Kürtlerin ne istediğinin tartışılacağını aktaran Taşçıer, “Bu amaçla Kürtlerin tümünün yer aldığı temsil edildiği farklılıklarıyla, azınlıklarıyla farklı düşünceleri olan farklı yapılardaki örgütlemeleri, şahısları biraraya getirerek bir konferans yapılması düşünüldü. Bu konferansın temel amacı Kürtlerin taleplerinin net olarak tespit edilmesi ve bu noktada ortaklaşması olacak” diye konuştu.

'Önce birlik sağlanmalı'

Konferansta ele alınacak temel gündem başlıklarına ilişkin aktarımda bulunan Taşçıer, şunları dile getirdi:

“Kuzey Kürdistan'a statü ve anayasal çözümü bunlardan birisi. Kürtler, Kuzey Kürdistan'da statü sahibi mi olacaklar? Bu statü nedir? Kimine göre bağımsızlık, kimine göre özerkliktir. Kimine göre eşit koşullarda yaşamaktır. Ama her şekilde Kürdistan'da kendi toprakları üzerinde kendi kendilerine yönetmeleri demektir. Kürtlerin bu statüsü belirlenmedikçe Kürt sorunu hiçbir zaman bitmez. Kürtlerin, talepleri konusunda burada ortaklaşmaları gerekiyor. Kürtler bu süreçten sonra yönetim bazında ne istiyorlar, siyasi olarak talepleri nelerdir?

Bunları belirlemek gerekiyor. İşte bu konferansla bunlar belirlenecek. Konferansın diğer bir maddesi ise Kürdistan'daki toplumsal sorunlar ve çözüm arayışları. Kürtlere ulusal baskı yetmiyormuş gibi bir de ekonomik temelde baskı gördü. Bu sorunlarında çözüme kavuşması gerekir. Eğer bunlar olmazsa yine Kürt sorunu çözümü eksik kalır. Üçüncü madde ise; Kürdistan'da ulusal birlik ve ortak tutum. Bu hem konferansın hem de bizim için en önemli madde. Eğer Kürtler kendi aralarında birliği sağlamazsa bunu bilin ki, yukarıda sözü edilen hiçbir hakkı da elde edemezler. Bunun içinde kendi aralarında ulusal birliği sağlamaları gerekiyor. Bu ulusal birlik sağlanması konusunda da konferans da tartışmalar yapılacak. Kürtler kendi taleplerinde eğer ortaklaşmazlarsa, ulusal birliklerini ortak taleplerde, ortak paydada sağlayamazlarsa Kürt sorununun çözümü çok uzağa gider ve çözülmesi daha zor olur. Bu konferansta Kürtler ne istediklerini ortaya koyarak bunlar etrafında ortaklaşmaya gidecek.”

'Mutabakata varılacak'

Gerçekleşecek olan konferansla Kürt parti ve örgütleriyle birlikte “Kürtlerin ulusal birliğini” sağlamasına yönelik büyük bir adım atılacağının altını çizen Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Lütfi Baksi, konferansta Kürtlerin taleplerinin maddeler halinde tespit edileceğini belirterek, “Kürt halkı Türkiye'den ne istiyor? Bunların net olması gerekir. Türkiye'de uzun süre hakim olan 'Kürtler arasında birlik yok. Talepleri belli değil. İstekleri nedir bilmiyoruz' propagandasının önünü bu konferansla keseceğiz. Kürt ulusal birliğine dönük her şeyi konferansta ele alacağız. Kürdistan dört parçadır. Bugün Kürdistan'ın en büyük parçasını temsil ediyoruz. Bizler öncelikle kendi aramızda birliğimizi kurmalıyız. Sonrasında diğer parçalarla ulusal birliğe dönük adımlar atılmalıdır. Bu tarihi fırsatta bütün Kürt örgütlerinin bütün ortak talepleri tespit edilecek. Kürtlerin statüsü, talepleri konferansta tartışılacak ve ortak bir mutabakata varılacak. Bunu da Kürt halkının birliğine yönelik önümüze bir strateji olarak koyacağız” dedi.

'Kürt sorunu ulusal bir sorun'

Kürt sorununda çözüm tartışmaların yaşandığı böylesi bir süreçte siyasal güçlerin ve sivil toplum alanlarının sürece ciddi anlamda müdahil olması gerektiğini belirten Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkan Yardımcı Aziz Mahmut Ak, konferansın da hazırlıklarının bu çerçevede başladığını kaydetti. Konferansın hazırlık komisyonunun değişik siyasi parti, STK ve inanç grupları temsilcilerinden oluştuğunu dile getiren Ak, “Konferansta ulusal birlik ve Kürtlere statü konusu esas gündemimiz olacak. Biliyorsunuz Kürt sorunu ulusal bir sorun. Dolayısıyla ulusal sorunların çözümünde Kürdistani güçlerin beraberliği çok önemlidir. Bu nedenle ulusal birlik konusunu, ciddi bir şekilde konferansın gündemine taşıyacağız. Çünkü bu siyasal sürece ulusal birlikte yapılacak müdahale çok önemli ve etkili olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

'Ciddi bir mesafe kaydederiz'

Konferansın biraraya geliş ve karşılıklı sürece ilişkin düşüncelerin bilinmesi, tartışılması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Ak, şunları ifade etti:

“Buradan bir müzakere heyetinin çıkması ve Kürt sorununun çözümünde bu müzakereci heyetin bütün taraflarla görüşmeler gerçekleştirmesi ve bundan sonraki esas müzakere sürecinin bu heyet tarafından üstlenilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu müzakere heyeti bu değişik siyasal güçlerden oluşmalı, değişik siyasi temsilcilerden oluşmalı. Bu konferansın ulusal bir çatı örgütüne gidecek bir sürecin başlangıcı olmasını istiyoruz. Eğer bir ulusa çatı örgütüne gidecek olabilirse, Kürdistan ulusal sorunun çözümünde çok ciddi bir mesafe kaydedeceğimizi düşünüyoruz. Bu aynı zamanda Kürtlerin bugüne kadar özlemini çektiği bir ulusal kongre sürecine de ön ayak olabilir.”

HABERE YORUM KAT