1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Uludere'de karar görevsizlik çıktı
Uludere'de karar görevsizlik çıktı

Uludere'de karar görevsizlik çıktı

ŞIRNAK'ın Uludere İlçesi'nin Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin ölümüne neden olan hava operasyonunu soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararı vererek dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi.

A+A-
Uludere İlçesi'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişi yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Taksirle ölüme sebebiyet vermekten' dolayı açılan soruşturmada görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi.
 
Uludere olayıyla ilgili yaklaşık 1.5 yıldır soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında bugüne kadar MİT ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere bir çok kurumdan olayla ilgili bir çok bilgi ve belge istedi. Soruşturma kapsamında İnsansız Hava Araçları'nı da inceleyen savcılık, son olarak TBMM'de kurulan Uludere Komisyonu'nun raporunu da soruşturma dosyasına almıştı.
 
Uludere'de ölen 34 kişinin ailelerinin avukatları, soruşturma dosyasının Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmesine tepki göstererek, "Savcılık bu bir kazadır diyor. Uçaktan bomba düşmüş, 34 kişi ölmüş. Bu nedenle dosyayı askeri mahkemeye göndermeye karar verdi" dedi. Avukatlar, dosyanın Diyarbakır'da bulunan 7'nci Kolordu Komutanlığı veya 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılıkları'na göndermek yerine Genelkurmay'a gönderilmesinin ise soruşturma kapsamında generallerin bulunmasından kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT