1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybetmesi
Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybetmesi

Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybetmesi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması gerektiğini savundu.

A+A-

Elçi, basına yaptığı açıklamada, olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının avukatları olarak, soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması ve dosyadaki deliller hakkında bilgi sahibi olmak adına başvuruda bulunduklarını söyledi.

Savcılığa sundukları dilekçede, taleplerini sıraladıklarını anlatan Elçi, "Soruşturmanın gizli yürütülmesi nedeniyle bugüne kadar ne tür işlem yapıldığı, şüphelilerin tespit edilip edilmediği, tespit edilmiş ise ifadelerine başvurulup başvurulmadığı ve işlenen bu ağır suçun hangi delillerinin toplandığı konusunda müvekkillerimizin ve bizlerin bilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Şikayetçi vekilleri olarak, savcılıktan, soruşturmadaki gelişmeler hakkında bilgi istediklerini ifade eden Elçi, "Bu olayın üzerinden 1 yıla yakın süre geçmekle birlikte, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütüldüğünden kaygı duymaktayız" diye konuştu.

Elçi, savcılıktan, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla kamu görevlisi olan yetkili ya da yetkililerin ifadesine başvurulup başvurulmadığını da sorduklarını kaydetti.