1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Uludere olayının birinci yıldönümü
Uludere olayının birinci yıldönümü

Uludere olayının birinci yıldönümü

DİYARBAKIR - İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Diyarbakır Şube yönetici ve üyeleri Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen olayın birinci yıldönümünde yaşananları protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Geçtiğimiz yıl Uludere'de meydana gelen ve 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın yıldönümü dolayısıyla bir araya gelen MAZLUM-DER yönetici ve üyeleri bir açıklama yaptı. Kayapınar Kültür Merkezi önünde toplananlar adına açıklamayı MAZLUM-DER Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay yaptı. Ay, “İnsan hakları örgütlerinin olayın ertesi günü aydınlattığı katliam ile tespit ettiği failleri devlet 1 yıldır bulamadı. Toplumda adaleti tesis etmek için ülkenin bir yanında yaz, kış, gece, gündüz, kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden üç harfli bir operasyonla sivil toplum örgütlerinin mensupları, insan hakları savunucuları, sendikacılar, öğrenciler ve daha nicelerini yargı önüne çıkarmak için seferber olan adaletin güzide neferleri savcılar ve güvenlik kuvvetleri yine ülkenin aynı yanında yapılan vahşeti görmezden geliyor. Açılan soruşturmada bir arpa boyu mesafe alamıyorlar” dedi.

Uludere olayından sorumlu olanların bir yıldır bulunamadığını dile getiren Ay, bir an evvel faillerin yakalanmasını istediklerini söyledi. Ay, “Bir yıldır mağdurlarını bırakın, hakkında konuşanı dahi, işinden, itibarından ettiren bu katliam, muhtemel sorumluların ödüllendirildiğine de şahitlik ettirirken, devletin kendini koruma refleksinin ileri demokrasi döneminde dahi ne kadar canlı olduğunu da herkese öğretti. Bizler anne babamız aleyhinde dahi olsa adaleti ayakta tutmaya çalışan şahitler olarak, MAZLUMDER olarak, ilk günkü duyarlılığımızla 'Onlar figüranlardı', 'PKK'da sivildir' deyip yaraların kabuk bağlamasına dahi izin vermeyenlere, ailelerin acılarına ve adalet arayışlarına ortak olmaya çalışanları örgüt uzantısı olmakla itham edenlere inat failler bulunana dek unutursak kalbimiz kurusun, yatıp kalkıp Roboski diyeceğiz” diye konuştu.Basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.