Uludere olayı

Uludere olayı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Uludere olaylarının yıl dönümü nedeniyle 854 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tarafından ortak basın açıklaması düzenledi.

A+A-

Basın açıklaması öncesi Bağlar Mahallesi Dörtyol mevkiinde toplanan vatandaşlar, Koşuyolu Parkı'na kadar yürüyüş yapmak istedi, ancak yürüyüşün izinsiz olması sebebiyle güvenlik güçleri izin vermedi. Barikat kurarak kalabalığı durduran polis ekipleri ile BDP Milletvekili Emine Ayna ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt arasında yürüyüşe izin verilmesi için müzakere yapıldı.

Pankartların kaldırılması ve slogan atılmaması koşulu ile yürüyüşe izin verildi. Koşuyolu Parkı'na kadar yürüyen grup burada basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) İl Başkanı Nurettin Maçın okudu. Katliamda kusuru ve sorumluluğu bulunan şahısların hala görevlerinde olduklarını iddia eden Maçın, hükümetten, askeri yetkililerden ve MİT'ten farklı açıklamaların geldiğini söyledi. Maçın, “Eğer geçmiş katliamların sorumluları yargı önüne çıkarılmış olsaydı, Uludere yaşanmamış olacaktı. Uludere olayı başta olmak üzere, faili meçhullerin yargı önüne çıkarılması ve adaletin tecelli etmesi bu halktan özür dilemenin ifadesi olacaktır” şeklinde konuştu.Kalabalık açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Etiketler :