1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ulu cami'de skandal
Ulu cami'de skandal

Ulu cami'de skandal

9 milyon lira harcandı, bakan açılışı yaptı, yağmurla restorasyonun göz boyama olduğu ortaya çıktı. Cami çatısının akması, büyük tepki gördü.

A+A-

Şuana kadar yaklaşık 9 milyon TL harcanarak restore edilen ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yeniden ibadete açılan Diyarbakır Ulu Camii'nin Hanifiler bölümünde tavandan akan su damlaları cami inşaatındaki üsülsüzlük iddialarını akıllara getirdi.

Vatandaşlar, ,”Bu mu yeniden restorasyon? Yağan ilk etkili yağmurda foyalar ortaya çıktı” diyerek yetkililere tepki gösterdi.

İslam dünyası için 5. Haremi şerif olarak kabul edilen ve şuana kadar 9 milyon TL harcanarak yeniden restore edilen tarihi Ulu Camii'nin Hanifiler bölümünde skandal görüntüler ortaya çıktı.

BİR DAMLA YAĞMURLA NE HALE GELDİ
Kurban bayramında Diyarbakır'ı etkisi altına alan yoğun yağmur sırasında bu camide namaz kılan vatandaşlar, tavandan akan su damlalarından dolayı şaşkına döndü. Milyonlarca lira harcanarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarımdan geçen cami kısa zamanda deforme oldu. Yağışlarla birlikte tavan ve duvarlarında rutubet oluşan camide, duvar sıvaları nemden şişerek dökülmeye yüz tuttu.

SU CEMAATİN ÜSTÜNE DAMLIYOR
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmed Mehdi Eker tarafından yeniden ibadete açılan Hanifiler Bölümü ilk önemli yağışta akarken, cami cemaati bu duruma tepki gösterdi. Havaların yağışlı olduğu günlerde camide namaz kılarken üzerlerine su damlayan cemaat, adeta isyan etti.

YOLSUZLUKLARIN İŞTE BOYUTU
Son zamanlarda, Diyarbakır'daki bazı cami onarım işlerinde yolsuzluk yapılarak büyük vurgun yapıldığının ortaya çıkması üzerine gözle tekrar yakın tarihler içinde büyük bütçelerle yaptırılan tadilat işlerine çevrildi. Büyük bütçelerle yaptırılan onarımların ardından ortaya çıkan tablo, burada yaptırılan çalışmaların da mercek altına alınması gerekliliğini gündeme getirdi.

BU PARALAR NEREYE HARCANDI?
Diyarbakır Ulu Camii'nin restorasyonu ile ilgili de önemli yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştı. Yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle havada kalan bu iddialar tekrar gündemde. Bu kadar para harcanarak yapılan restorasyonun ilk yağışta 'S.O.S' vermesine tepki gösteren vatandaşlar,”Tavan akıyor, su üzerimize damlıyor. Böyle rezalet olamaz. Yolsuzluk ve üsülsüzlük iddiaları neden örtbas ediliyor? Bakın işte ilk yağışta foyaları ortaya çıktı. Bu kadar para nereye ve nasıl harcanmış?” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

BAKAN VE VALİ MÜDÜRÜ UYARDI
Bayram namazını Ulu Cami'de kılan Bakan Eker ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yaşanan skandala karşı cemaatten büyük tepki ve eleştiri alırken, öğleden sonra Cahıt Sıtkı Tarancı Kültür Merkezindeki protokol bayramlaşmasında günün konusu oldu. Bakan Eker ve Vali Toprak, bayramlaşma törenine katılan Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen'i eleştirdi.

Sorunun çözülmesi emri verilirken, Evsen medyanın sorularına karşılık, “bu kadar büyütülecek bir olay değil. Diyarbakır'ın imajı zedeleniyor” diyerek, yaşanan olayı küçümsemeye çalıştı.

Etiketler :