1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ulu Cami'de restorasyon çalışması
Ulu Cami'de restorasyon çalışması

Ulu Cami'de restorasyon çalışması

DİYARBAKIR- Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmayla Anadolu'nun en eski camisi olan Diyarbakır Ulu Cami, geleneksel malzemelerle yeniden restore ediliyor.

A+A-

Daha önce yapılan restorasyon çalışmalarının yapıya zarar vermesiyle birlikte yeni çalışmalar başlatıldı. Çalışmalardan sorumlu restoratör Cavit Cesur, tarihi yapılarda belli dönemlerde onarımlar olduğunu ve bu onarımların yapılara zarar verdiğini, buna engel olmak için yapıyı daha önceki çalışmalardan tamamen arındırdıklarını belirtti. Restorasyonla ilgili bilgi veren Cesur, “Daha önceki restorasyon çalışmaları sökülüyor.

O zaman uygun olan çalışmalar bugün uygun olmadığından yapıya zarar veriyor. Biz buna engel olmak için çalışıyoruz. Kullanacağımız malzemeleri laboratuvarda analiz edip orijinal malzeme kullanıyoruz. Yapının aslına uygun kalması için gereken özeni gösteriyoruz. Mesela boya ve astarları yok olan yazı ve desenlerde yeniden astar yüzeyi oluşturarak özgün renklerine uygun bir şekilde boyama işlemini gerçekleştirdik. Bezemeli ahşap tavan koruyucu malzeme ile sağlamlaştırarak, ahşapta oluşan parça kayıpları ve ek yerlerindeki açılmalar ahşap ile tamamlayarak onardık” dedi. Taş duvarlara zarar veren çimento esaslı harç ile yapılan derzlerin söküldüğünü kaydeden Cesur, çürüyen ve bozulan tuğlalar ile yapılan desenlerin çürütülüp yenilendiğini ifade etti. Derz dolguların yeniden yapıldığını aktaran Cesur çalışmaların büyük bir özveriyle yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT