1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ulaşım Daire Başkanlığı iddiaları yalanladı
Ulaşım Daire Başkanlığı iddiaları yalanladı

Ulaşım Daire Başkanlığı iddiaları yalanladı

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında çıkan “PKK’lılara ücretsiz seyahat kartı çıkarıldığına” dair haberleri tekzip etti.

A+A-

İddiaları kesin bir dille yalanlayan Ulaşım Daire Başkanlığı, ilgili mevzuat doğrultusunda ücretsiz veya indirimli kart verildiğini belirterek, tüm kayıtların incelemeye açık olduğunu duyurdu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bir yandan 15 bin kilometrekarelik hizmet ağında 13 kırsal ilçe ve 4 merkez ilçede altyapı ve üstyapıya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor, bir yandan Sur’dan göç eden ailelere dayanışma elini uzatıyor bir yandan da yalan haberler aracılığıyla yapılan kirli propagandaya karşı hukuksal mücadele veriyor.

Havuz medyası olarak nitelendirilen bazı basın yayın organlarında seçimlerden bu yana çıkan yalan haberleri defalarca noter aracılığıyla tekzip eden ve suç duyurusunda bulunan Büyükşehir Belediyesi, son olarak bir gazetede çıkan “PKK'lıya ‘beleş’ otobüs” başlıklı yalan haberi noter aracılığıyla tekzip etti.  

Yalan, iftira, kirli propaganda…

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ da, bazı basın yayın organlarında “PKK'lıya ‘beleş’ otobüs” başlığıyla yayınlanan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı, Altuğ açıklamasında iddiaları yalanladı, kirli bir propaganda olduğunu söyledi.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bir kamu kurumu olduğuna dikkat çeken Altuğ açıklamasında, tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nda da tarifelerin ve ücretsiz kartların 4736 sayılı Kanuna ve 28931 sayılı Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’ndeki şartları taşıyan kişi ve kişilere verildiğine işaret etti.

Ücretsiz kartın başvuru aşamaları hakkında bilgi veren Altuğ açıklamasında, “Bu Ücretsiz kartlar; Diyarkart İşlem Merkezinde vatandaşın evrakları ile başvurusunu ASİS Elektronik Anonim şirketi personelleri tarafından ilgili yönetmelik ve kanuna göre kontrol edilerek alınır, şirket personelleri tarafından Ücretsiz Kart üretilir, Özel Halk Otobüsü Kooperatifi tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra kooperatife ait kontrol edilmiştir bandrolü vurularak ve Büyükşehir Belediyesi personelimiz tarafından vatandaşlara imza karşılığında verilmektedir. Tüm dosyalarda Diyarkart’ta mevcuttur ve incelemeye açıktır.” dedi.

‘Günlük ücretsiz taşıma toplam taşımanın yüzde 4,5’ine tekabül ediyor’

Belediye ve özel halk otobüsü olmak üzere toplam 264 adet toplu taşıma aracında günlük ortalama 103.271 yolcunun seyahat ettiğine dikkat çeken Altuğ açıklamasında, şu bilgilerin altı çizdi: “Bu yolcuların 4.650'si ücretsiz seyahat etmektedir. Günlük bir otobüs başına 17,61 kişi taşınmakta, bu da toplam yolculukların ise %4,50’ine tekabül etmektedir. 8 yılda üretilen toplam ücretsiz kart sayısı 17.673 adet olup son bir yıl içerisinde en az bir defa kullanılan ücretsiz kartlar aktif kartlar olarak belirlenmiş olup sayısı ise 12.500 adet ücretsiz karttır.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler