1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. UHİM'den eylemci annelere ziyaret
UHİM'den eylemci annelere ziyaret

UHİM'den eylemci annelere ziyaret

DİYARBAKIR- Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) heyeti, Diyarbakır'da eylem yapan anneleri ziyaret etti.

A+A-

UHİM'den gelen yaklaşık 10 kişilik heyet, Diyarbakır'da yaklaşık 26 gündür eylem yapan anneleri ziyaret etti.

Akademisyen, yazar ve medya çalışanlarından oluşan grup, çocukları PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen annelerle bir süre sohbet ederek, acılarını paylaştı. Daha sonra açıklamalarda bulunan UHİM Genel Sekreteri Veysel Başar, bugün ikinci kez Diyarbakır annelerinin yanında olduklarını söyledi.

Annelerin evlatlarının gelinceye kadar onlarla birlikte olmaya kararlı olduklarını kaydeden Başar, "Annelerin burada ortaya koyduğu tavır ve davranış çok insani bir davranıştır. Bu insanlar sadece çocuklarını istemektedirler.

Evlerinden 14-15 yaşında bir şekilde ikna edilerek alınmış, kendilerinden koparılmış, yokluklarını hissettikleri kokularını özledikleri aynı sofraya oturma hasreti içinde olduklarını yavrularını yine sofralarına istemektedirler. Başta bu ülkemizi idare eden yetkili merciler olmak üzere, yerel yetkililer olmak üzere, çözüm sürecine taraf olan herkesi bu annelerin derdi ile dertlenmeye çocuklarını alıp, onları hanesine getirmeye bu ocakların yeniden şen şakrak bir şekilde yaşamasına hanelerinde ocakların mutfakların tütmesine sebep olacak girişimleri aciliyetle bekliyoruz. Bu ülkenin hemen hemen tamamı bu annelerle beraberdir. Onların talepleri ile istekleri ile beraberdir” dedi.

“BDP'NİN BU DURUMU DOĞRU DEĞERLENDİRMESİ GEREKİR”

İlahiyatçı ve sosyolog Erol Erdoğan ise UHİM'in talebi üzerine İstanbul'dan bir grup yazar, medya çalışanı, sivil toplum temsilcileri olarak buraya geldiklerini söyledi. Erdoğan, “Çocuk dostları olarak, Diyarbakır'daki annelerin babaların dostu olarak bugün buraya geldik. Bir süredir çocuklarından uzak olan onlardan haber alamayan onların kokusunu sesini duymayan annelerin feryadına ortak olmaya geldik. Onların dualarına amin demeye geldik ve onlara siz yalnız değilsiniz demeye geldik.

Bu tepkilerini devam ettikleri sürece, Türkiye'nin buna sessiz kalamayacağını ve bir süre sonra herkesin bu sesi duymak zorunda olacağını ve bu sese destek vereceğini söyledik . Anneler çocuklarını istediklerini söylüyorlar. Bu çok temiz bir yakarıştır, taleptir. Bu talebin devlet tarafından, hükümet tarafından, siyasetçiler tarafından dikkate alınması gerekir. Bu konuda hükümetin yaptığı çabaları biraz daha hızlandırmasında fayda var.

Ama en önemlisi bu sürecin siyasi tarafında görülen BDP'nin de bu durumu doğru değerlendirmesi gerekir. Anneler bu süreci çok başarılı bir şekilde yürütüyor. Eğer BDP de, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan diğer partiler de süreci doğru okurlarsa buradaki hem çocuklar annelerine babalarına evlerine kavuşmuş olur hem de çözüm süreci bu insani duruş vesilesi ile bir ivme kazanmış olur” diye konuştu.

UHİM heyeti annelerle bir süre sohbet ettikten sonra annelerin yanından ayrıldı.


(YRT-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT