1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları Nelerdir?
Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bilindiği gibi en zahmetsiz en konforlu ulaşım aracı uçaklardır. Havayolu seyahatlerinin bir çok güzelliğinin yanında pahalılığı bu seyahat şeklini gölgeleyen tek etken. Peki nasıl ucuz uçak bileti bulunur? Uçak bileti alırken nelere dikkat edilmelidir? H

A+A-

     Öncelikle sizlere tarifeli bir uçuşun fiyat farklarının nelerden kaynaklandığını ve sistemin nasıl işlediğini açıklayacağım. Belirli tarifeli (Yurtiçi veya fark yaratmamaktadır) bir uçuşta. Seyahat biletleri satışa açıldıktan sonra; uçak doldukça bilet fiyatları artar. Uçak kapasitesinden azalan her bir yer; bir sonraki bileti pahalılaştırır. Örnek vermek gerekirse günümüzden tam üç ay sonra yapılacak olan ve satışa açılan ; uçak tamamen boşsa ve biz ilk bilet alanlardansak (örn. Diyarbakır – İstanbul Uçuşu ) yaklaşık olarak 39 ila 45 TL. Gibi bir cüzi rakama denk gelecektir.  Fakat uçuşa 2 hafta kala alınan ortalama tek yönlü bir bilet 150 liranın üstünde bir maliyete sahip olacaktır. Kısacası tarifeli bir uçuşa ne kadar erken bilet alırsak o kadar ucuza gelecektir.

2013-03-19_132430.jpg

Tabi ki uçuşlardaki maliyeti belirleyen en önemli husus uçağın gittiği mesafedir. Fakat başlangıç fiyatı üzerinde bir değişiklik yapamayacağımız için; bileti erken almak, mil kart kullanmak, bayram, tatil vb. Sezonlardan önce almaya özen göstermek elimizde olan bir etken olacaktır. En önemli ikinci durum ise; sezonsal spekülasyonlardır. Havayolu şirketleri belirli sezonlarda tarifeli uçuşlar boş olsa bile birim fiyatdan %10 ila %15 arası yükseltme yaparlar. Bu durumda uçağın ilk yolcusu olsanız bile normal bir zamana oranla daha fazla para ödemiş olursunuz. Bu durumda almanız gereken önlem biletleri seyahat acentalarından almaktır. Bilet satan firmalar ve seyahat acenteları Havayolu şirketleriyle yaptığı anlaşmalar gereği sezonluk dalgalanmalarda bilet fiyatı yükseltmezler. Bir acenta elindeki biletleri bazı dönemlerde Havayolu şirketinden (anlaşma koşullarına bağlı olarak) daha da ucuza satabilir. Belirli istatistikler de bu durumun en çok sezonluk dönemlerde gerçekleştiğini görmek mümkün.

     Eğer sıklıkla uçan biriyseniz. Belirli havayolu firmalarından mil kartlar almak sizi çok daha avantajlı hale getirecektir. Mil kartlar, kişilere indirimler; uçuş öncesinde ve uçuş sırasında belirli olanaklar sağlayan  kartlardır. Yalnız sıklıkla uçak seyahati yapmayan biriyseniz. Mil kartlar size fazla olanaklar sağlamayacaktır.

HABERE YORUM KAT